more_horiz
Wiadomości

Finlandia wyśle więcej broni na Ukrainę. Łączna wartość pomocy to ponad 100 milionów euro

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 16:43
Rząd Finlandii poinformował, że wyśle dodatkowy sprzęt wojskowy na Ukrainę. Wśród uzbrojenia ma być broń przeciwlotnicza i amunicja. Łączna wartość przekazanej pomocy wyniesie 109 milionów euro.
Finlandia wyśle więcej broni na Ukrainę
Finlandia wyśle więcej broni na UkrainęFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Fiński rząd nie przekazał dalszych szczegółów dotyczących dokładnej zawartości, metody lub harmonogramu pomocy. Jak wyjaśniono, chodzi o kwestie operacyjne i chęć zapewnienia bezpiecznego dostarczenia sprzętu stronie ukraińskiej.

Do tej pory Finlandia zorganizowała 14. pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy, przekazując w tym sześć czołgów Leopard 2 i szkoląc Ukraińców w ich obsłudze. Łączna wartość wszystkich dotychczasowych pakietów wsparcia militarnego Helsinek dla Kijowa to ponad 910 milionów euro.

Ukraina: sytuacja na froncie

W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie prowadziły działania zaczepne na kierunku kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjińskim. Jak informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, doszło do 28 starć.

Na kierunku kupiańskim Rosjanie prowadzili bezskuteczne natarcie w rejonie Masjutiwki. Przeprowadzili atak lotniczy w rejonie Kisliwki, a także ostrzały artyleryjskie. Na kierunku łymańskim rosyjskie lotnictwo dokonało nalotu w rejonie Dibrowy, a artyleria ostrzeliwała ukraińskie pozycje. Na kierunku bachmuckim Rosjanie prowadzili bezskuteczne natarcie w rejonie Iwaniwskiego, a w rejonie Biłoj Hory dokonali nalotu. Na kierunku awdijiwskim dokonali bezskutecznych ataków w rejonie Nowokalinowego i Awdijiwki, przeprowadzili też ataki lotnicze i artyleryjskie. W rejonie Marjinki Ukraińcy odparli wiele rosyjskich natarć.

W ciągu ostatniej doby rosyjskie lotnictwo przeprowadziło łącznie 30 nalotów, a ukraińskie miejscowości były 39 razy ostrzeliwane rakietami niekierowanymi. Na całym terytorium Ukrainy istnieje zagrożenie atakami lotniczymi i rakietowymi.

Czytaj także:

Zobacz również: Antoni Macierewicz w PR24

 

IAR/mr

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także