more_horiz
Wiadomości

Rada Bezpieczeństwa ONZ. Szczerski: rosyjskie cyberataki na Polskę znacząco się nasiliły

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 01:55
- Polska była w ostatnich miesiącach celem potężnych cyberataków, głównie zza naszej wschodniej granicy - powiedział Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas nieformalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.
Ambasador Szczerski: Polska była celem potężnych cyberataków, których dokonano głównie zza naszej wschodniej granicy
Ambasador Szczerski: Polska była celem potężnych cyberataków, których dokonano głównie zza naszej wschodniej granicyFoto: CARLO ALLEGRI/Reuters/Forum

- W ostatnich miesiącach, Polska również była celem potężnych cyberataków, których dokonano głównie zza naszej wschodniej granicy. Od początku agresji Rosji przeciwko Ukrainie, ich intensywność znacząco wzrosła - powiedział dyplomata podczas posiedzenia Rady zwołanego przez Albanię, która w ubiegłym roku była celem zmasowanych ataków przypisanych Iranowi.

- Naszą wspólną odpowiedzialnością jest, by nie szczędzić wysiłków, aby dokładnie przypisać wszystkie te ataki i wymierzyć sprawiedliwość cyberprzestępcom - dodał polski ambasador, wspominając, że ofiarami ataków padała również Ukraina.

Polska celem rosyjskich cyberataków. Apel ambasadora Szczerskiego

Wezwał do wzmocnienia norm i zasad wiążących państwa w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej, zarówno powstrzymujących państwa przed takimi atakami, jak i zachęcających do wzajemnej pomocy w razie wyrządzonych szkód.

- Uważamy, że tylko poprzez intensyfikację międzynarodowej współpracy w globalnym i regionalnym wymiarze, jak też przez budowanie zdolności będziemy mogli osiągnąć wystarczający poziom bezpiecznej cyberprzestrzeni - powiedział Szczerski.

Czytaj także:


Zobacz: Janusz Cieszyński w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także