more_horiz
Wiadomości

Cywilny astronauta poleci na chińską stację kosmiczną. To pierwszy taki przypadek

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 08:19
Pierwszy cywilny chiński astronauta poleci na stację orbitalną Tiangong w najbliższy wtorek, 30 maja - poinformowała chińska Agencja ds. Kosmicznych Lotów Załogowych.
Cywilny astronauta poleci na chińską stację kosmiczną. To pierwszy taki przypadek
Cywilny astronauta poleci na chińską stację kosmiczną. To pierwszy taki przypadekFoto: Chinese Space Station/TT

- Astronautą tym będzie Gui Haichao, profesor aeronautyki i astronautyki na uniwersytecie w Pekinie - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik Agencji Lin Xiqiang.

Dotychczas wszyscy chińscy astronauci, zwani też tajkonautami, byłi wojskowymi.

Na stacji Tiangong (Niebiański pałac), która - jak zapewnił Lin Xiqiang - jest od roku 2022 w pełni operacyjna, Gui Haichao zajmie się "przygotowaniem i nadzorowaniem eksperymentów naukowych".

Start statku 30 maja

Jak głosi opublikowany komunikat, trzyosobowa załoga, w skład której wejdzie jeszcze dowódca misji Jing Haipeng i astronauta Zhu Yangzhu, wystartuje w statku Shenzhou-16 z kosmodromu Jiuqua w północno zachodnich Chinach we wtorek 30 maja o godz. 9.31 czasu lokalnego (3.31 czasu polskiego). Statek wyniesie na orbitę rakieta Długi Marsz 2F.

Specjaliści zwracają uwagę na szybki postęp chińskiego programu kosmicznego. Chiny wysłały swego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 r. W 2019 r. chiński lądownik osiadł na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. W 2021 r. pierwszy chiński robot wylądował na Marsie, a pierwszy chiński lot załogowy na Księżyc ma odbyć się w 2029 r.

Czytaj też:


PAP/mn

Zobacz także

Zobacz także