more_horiz
Wiadomości

Dzień Pamięci w USA. Amerykanie składają hołd poległym żołnierzom

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 21:44
W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest dziś Dzień Pamięci. Podczas akademii, parad i koncertów Amerykanie składają hołd żołnierzom poległym na frontach wszystkich wojen. O szczegółach Marek Wałkuski.
Amerykanie obchodzą Dzień Pamięci
Amerykanie obchodzą Dzień Pamięci Foto: PAP/EPA/Ting Shen / POOL

Główna ceremonia z udziałem prezydenta Joe Bidena odbyła się na Narodowym Cmentarzu Arlington pod Waszyngtonem.

Obchody Dnia Pamięci na Cmentarzu Arlington rozpoczęły się od złożenia przez Joe Bidena wieńca przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie w zbudowanym z białego marmuru amfiteatrze prezydent USA wygłosił przemówienie, w którym oddal hołd amerykańskim bohaterom.

Biden podkreślił, że walczyli oni nie tylko o bezpieczeństwo swego kraju ale również o wartości. - Przez całą naszą historię nasi żołnierze walczyli o demokrację, a gdy było to konieczne umierali za nią. Dziś ich ofiara oraz poświęcenie ich rodzin rozbrzmiewają daleko poza te białe milczące tablice - mówił Biden wskazując na marmurowe tablice na cześć 240 tysięcy bohaterów wszystkich amerykańskich wojen. Joe Biden podkreślił również siłę i jedność NATO.

W ceremonii na Cmentarzu Arlington wzięły udział 3 tysiące żołnierzy oraz członków ich rodzin. Byli wśród nich przedstawiciele Pentagonu, w tym sekretarz obrony Lloyd Austin. Prezydentowi USA towarzyszyła pierwsza dama. 

Czytaj także:

IAR/bartos

Zobacz także

Zobacz także