more_horiz
Wiadomości

Łotwa usuwa pomnik rosyjskiego wieszcza. Ryga argumentuje, że monument stał w mieście nielegalnie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 10:24
Usunięcie pomnika rosyjskiego pisarza Aleksandra Puszkina z centrum Rygi to pokłosie intensywnego procesu usuwania sowieckich symboli z przestrzeni publicznej na Łotwie. Władze kraju rozpoczęły go zaraz po rozpoczęciu napaści Rosji na Ukrainę.
W październiku 2022 roku w centrum Kijowa zniszczony został pomnik Aleksandra Puszkina.
W październiku 2022 roku w centrum Kijowa zniszczony został pomnik Aleksandra Puszkina.Foto: Фото: t.me/ssigny

Władze Rygi usunęły z centrum łotewskiej stolicy pomnik rosyjskiego pisarza Aleksandra Puszkina. Decyzję argumentują tym, że przed laty rzeźba została ustawiona nielegalne.

Od 2009 r. pomnik Aleksandra Puszkina znajdował się w parku Kronvalda. Kilka miesięcy temu koalicja rządząca łotewską stolicą poparła pomysł jego usunięcia. Pomysłodawcy argumentowali, że figura stoi tam nielegalnie i może być wykorzystywana przez Rosję do wywierania nacisku na Łotyszy.

Najpierw do magazynu potem do muzeum

Rada Miejska Rygi poinformowała, że rzeźba trafi na razie do magazynu, ale w przyszłości zostanie przekazana do Muzeum Związku Artystów Łotwy. Z placówką osiągnięto porozumienie w sprawie jej przechowywania i dalszej ekspozycji.

Usunięcie pomnika Aleksandra Puszkina wywołało sprzeciw Rosyjskiego Związku Łotwy, który w marcu zorganizował w tej sprawie pikietę.

Łotwa od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę usuwa z przestrzeni publicznej przede wszystkim symbole sowieckie. W ubiegłym roku wprowadziła prawo zobowiązujące do usunięcia między innymi radzieckich pomników.

Posłuchaj
00:31 puszkin.mp3 Łotwa od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę pozbywa się z przestrzeni publicznej przede wszystkim symboli sowieckich. W ubiegłym roku wprowadziła prawo zobowiązujące do usunięcia między innymi radzieckich pomników/IAR

Czytaj także:

Zobacz także: Arkadiusz Mularczyk w Polskim Radiu 

IAR/łs

Zobacz także

Zobacz także