more_horiz
Wiadomości

Uroczystości polonijne w Belfaście. Polacy gromadzą się wokół pamiątek wspólnej historii

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 13:53
W Irlandii Północnej przebywa nawet 30 tys. Polaków i mimo że jest to młoda Polonia, to od 2004 r. stała się ważnym elementem podzielonej społeczności Belfastu.
W obchodach wziął udział Jan Dziedziczak pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.
W obchodach wziął udział Jan Dziedziczak pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.Foto: PAP/Leszek Szymański

Od obejrzenia polskich murali i uroczystej Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem świętego Patryka rozpoczęły się w Belfaście obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W uroczystościach w Irlandii Północnej bierze udział Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

Polskie murale na ulicach Belfastu są poświęcone Polskim Siłom Powietrznym, Dywizjonowi 303 i Generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu. To ważny element edukacji miejscowej społeczności. Mieszkający w Irlandii Północnej Maciej Bator tłumaczył członkom polskiej delegacji, że powstanie murali w poszczególnych dzielnicach wymusza współpracę z przedstawicielami lokalnej społeczności, reprezentującymi różne poglądy polityczne. Dodał, że zgoda na tematykę polskich murali łączy się z przekazaniem wiedzy o polskich lotnikach, którzy stacjonowali na tych ziemiach i walczyli z Niemcami w czasie II wojny światowej.

Młoda Polonia ważnym elementem miasta

W Irlandii Północnej przebywa nawet 30 tys. Polaków i wprawdzie jest to młoda Polonia, to od 2004 r. stała się ważnym elementem podzielonej społeczności Belfastu. Arkady Rzegocki szef służby zagranicznej MSZ powiedział IAR, że Polacy są szanowani zarówno przez katolików, którzy dążą do zjednoczenia z Republiką Irlandii, jak i przez protestantów, którzy są przywiązani do zwierzchnictwa monarchii brytyjskiej.

Głównym punktem obchodów Dnia Polonii jest spotkanie w miejscowym ratuszu, na które zaproszeni zostali także przedstawiciele króla Karola III. Delegacje złożą też kwiaty na mogiłach polskich lotników z II wojny światowej na cmentarzu Milltown.

Posłuchaj
00:20 rzegocki.mp3 W Irlandii Północnej przebywa nawet 30 tysięcy Polaków i wprawdzie jest to młoda Polonia, to od 2004 roku stała się ważnym elementem podzielonej społeczności Belfastu/IAR

Czytaj także:

Zobacz także: Jan Dziedziczak o sytuacji Polonii/

IAR/łs

Zobacz także

Zobacz także