more_horiz

Caritas Polska dla najbardziej potrzebujących. Program #paczkadlawenezueli

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 19:15
Wenezuela od 2014 roku mierzy się z jednym z największych kryzysów ekonomiczno-społecznych naszych czasów. Brakuje żywności, wody, prądu, pracy. Już ponad 7 mln Wenezuelczyków uciekło z kraju w poszukiwaniu lepszego życia. Najuboższym z nich w sąsiedniej Kolumbii pomaga Caritas Polska poprzez swój program #paczkadlawenezueli. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dyrektor Caritas Polska ksiądz Marcin Iżycki. 
Wenezuela targana jest kryzysem humanitarnym - zdjęcie ilustracyjne
Wenezuela targana jest kryzysem humanitarnym - zdjęcie ilustracyjneFoto: Nelson Bastidas / Shutterstock.com

Cierpią przede wszystkim dzieci, najbardziej narażone na niedożywienie i przemoc. Z tego powodu wiele rodzin, w poszukiwaniu szans na normalne życie, decyduje się na migrację do sąsiadujących państw. Najliczniej docierają do Kolumbii, która przyjęła już ponad 2,6 mln Wenezuelczyków.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że skala problemu jest ogromna. - Jeszcze kilka lat temu inflacja w Wenezueli wynosiła 60 tys. proc. Obecnie jest to ok. 400 proc. Polscy misjonarze organizują jednorazowe posiłki nawet dla kilkuset osób. Na spotkania często przychodzą rodziny - babcia, dziadek i wnuki - mówił ksiądz Marcin Iżycki.

Caritas Polska od 2020 roku prowadzi program #paczkadlawenezueli – dystrybucję paczek żywnościowych na miejscu w Kolumbii, gdzie żyje największa liczba migrantów z Wenezueli. Przekazuje najbardziej potrzebującym wenezuelskim, ale też kolumbijskim rodzinom paczki z podstawowymi produktami żywnościowymi oraz vouchery elektroniczne na zakupy w sklepach spożywczych. 

W obecnej, czwartej edycji programu, wsparcie dotrze do ponad 2000 rodzin w przygranicznym regionie Norte de Santander oraz blisko stolicy kraju, Bogoty. Pomoc kierowana jest w pierwszej kolejności do rodzin wielodzietnych, rodziców samotnie wychowujących dzieci, osób starszych i samotnych. Program realizowany jest także dzięki partnerom lokalnym – Caritas Colombia oraz firmie Jeronimo Martins Colombia. Jednak każdy może pomóc.  - Serdecznie zachęcam, żeby wesprzeć najbardziej potrzebujących. Wystarczy wysłać SMS na nr 72052 z dopiskiem Wenezuela - zachęcał  dyrektor Caritas Polska. Już 150 złotych pozwala na wyżywienie jednej rodziny przez tydzień. 

Posłuchaj
23:06 PR24 2023_05_28-18-33-18.mp3 Ksiądz Marcin Iżycki o pomocy dla Wenezueli (Temat dnia/Gość PR24)

Więcej w nagraniu. 

***

AudycjaTemat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: ks. Marcin Iżycki (dyrektor Caritas Polska)

Data emisji: 28.05.23

Godzina: 18.35 

PR24

Zobacz także

Zobacz także