more_horiz
Wiadomości

Ukraina wraz z sojusznikami planuje światowy szczyt pokojowy. Ma odbyć się bez udziału Rosji

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 16:12
"Wall Street Journal" poinformował, że Ukraina i jej sojusznicy planują szczyt dotyczący planu pokojowego z udziałem światowych przywódców. W spotkaniu organizowanym przy wsparciu prezydenta Francji Emmanuela Macrona miałyby uczestniczyć kraje takie jak Indie i Chiny, ale nie Rosja.
WSJ: Ukraina i jej sojusznicy planują światowy szczyt pokojowy bez udziału Rosji
"WSJ": Ukraina i jej sojusznicy planują światowy szczyt pokojowy bez udziału RosjiFoto: Shutterstock/Dmytro Stoliarenko

Jak podaje amerykański dziennik, powołując się m.in. na szefa administracji prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka, spotkanie miałoby się odbyć niedługo po lipcowym szczycie NATO w Wilnie, a jego celem jest uzyskanie poparcia dla ukraińskiego planu pokojowego.

Plany szczytu

Według "WSJ", pomysł pojawił po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił prezydenta Macrona, by pomógł mu ułatwić kontakty z przywódcami państw trzecich, w tym z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Macron miał zaproponować, by szczyt odbył się w Paryżu, choć chęć organizacji spotkania zgłosiły też Szwecja i Dania.

Choć udział Xi jest wątpliwy, to - według źródeł - europejscy dyplomaci mają przekonywać do uczestnictwa w spotkaniu m.in. liderów Indii, Brazylii i Arabii Saudyjskiej. Pomysł był omawiany podczas niedawnego spotkania G7 w Hiroszimie z udziałem przywódców Indonezji, Indii i Brazylii. Zabiegi wśród państw sprzyjających Moskwie czyni też Kijów, starając się dostosować 10-punktowy plan pokojowy Zełenskiego do wrażliwości krajów spoza Zachodu.

"Potrzebujemy zjednoczonego planu odpowiedzialnego cywilizowanego świata, który rzeczywiście chce żyć w pokoju" - powiedział "WSJ" Andrij Jermak. Jednocześnie wykluczył ustępstwa terytorialne oraz bezpośrednie negocjacje z Rosją tak długo, jak rosyjscy żołnierze pozostają na ukraińskiej ziemi.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także