more_horiz
Wiadomości

Wsparcie NATO dla Ukrainy. Jens Stoltenberg: pracujemy nad wieloletnim programem pomocowym

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 19:06
- Na Zachodzie nie widać oznak zmęczenia pomocą dla Ukrainy - przekonywał w Oslo szef NATO Jens Stoltenberg. W środę w stolicy Norwegii rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu. Jednym z tematów będzie wojna na Ukrainie.
Oslo: szef NATO o wsparciu dla Ukrainy
Oslo: szef NATO o wsparciu dla UkrainyFoto: PAP/EPA/Heiko Junge

Szef NATO Jens Stoltenberg mówił o celach Sojuszu w związku z Ukrainą w czasie przemówienia w siedzibie Norwegian Atlantic Committee. Polityk stwierdził, że Zachód będzie wspierał wojskowo Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. Podkreślał też, że w NATO nie kończą się zapasy cierpliwości w tej kwestii

- Wszyscy szukają znaków zmęczenia w naszych demokracjach, w krajach NATO i u naszych partnerów, gdy chodzi o kwestię pomocy Ukrainie. Ale na razie takich oznak nie widać. Widać za to stałe i mocne wsparcie zarówno w całej Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych - podkreślał.

Program pomocowy

Jens Stoltenberg oznajmił też, że NATO pracuje nad wieloletnim programem pomocowym dla Ukrainy. Ma to przekształcić ukraińskie wojsko z armii w stylu sowieckim w nowoczesne europejskie oddziały.

W środę w Oslo rozpoczyna się dwudniowe, nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. Będzie ono poświęcone głównie wojnie na Ukrainie. Polskę ma reprezentować szef dyplomacji Zbigniew Rau.

Czytaj także:

IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także