more_horiz
Wiadomości

Prezydent Litwy przed szczytem NATO: Sojusz musi dać sygnał, że Ukraina może być jego członkiem

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 12:00
- Jednym z zadań szczytu NATO, który odbędzie się w Wilnie w lipcu, będzie wysłanie jasnego sygnału, że członkostwo Ukrainy w Sojuszu jest możliwe - oświadczył prezydent Litwy Gitanas Nauseda po spotkaniu w litewskiej stolicy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Ukraina złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w NATO 30 września 2022 r.
Ukraina złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w NATO 30 września 2022 r.Foto: Drop of Light/shutterstock

Ukraina złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w NATO 30 września ubiegłego roku

- Zamiast ciągle powtarzać, że drzwi NATO są otwarte, musimy wysłać jasny sygnał o zapewnieniu gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie na tym etapie - do czasu jej członkostwa - no i oczywiście nie tylko deklarować, ale też otworzyć drzwi NATO w przyszłości, po zakończeniu wojny - powiedział Nauseda podczas wspólnej konferencji prasowej obu prezydentów.

"Polityka otwartych drzwi NATO"

Przywódca Litwy wskazał, że "widzi wolę sojuszników do rozwiązania" tej kwestii. - Skoro wola polityczna jest, bez wątpienia będą też decyzje - dodał.

Prezydent Steinmeier podkreślił, że "Niemcy popierają politykę otwartych drzwi NATO", ale zaznaczył, że "dopóki Ukraina walczy o przeżycie, przede wszystkim koncentrujemy się na udzielaniu praktycznej pomocy Ukrainie".

Prezydent Niemiec wskazał też, że NATO nie rozmawia obecnie o "pełnym członkostwie Ukrainy", ale o tym, "jak Ukraina może zostać wzmocniona w dłuższej perspektywie, […], aby nikt teraz ani w przyszłości nie miał wrażenia, że może zaatakować Ukrainę i odnieść sukces".

Podczas jednodniowej wizyty prezydenta Niemiec w Winie poruszane są tematy dwustronnej współpracy obronnej, bezpieczeństwa w regionie, wsparcia dla Ukrainy oraz przygotowań do szczytu NATO w Wilnie.

Nauseda i Steinmeier odwiedzą też niemieckich żołnierzy stacjonujących w Podbrodziu. Tamtejsza jednostka NATO liczy 1600 żołnierzy, z czego ponad 1000 stanowią żołnierze Bundeswehry.

Szczyt Sojuszu w Wilnie odbędzie się 11 i 12 lipca.

Czytaj także:


PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także