more_horiz
Wiadomości

Katastrofa kolejowa w Indiach. Zderzyły się trzy pociągi. Setki ofiar

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 06:09
W Indiach w katastrofie kolejowej zginęło co najmniej 288 osób, a ponad 850 zostało rannych. Dwa pociągi pasażerskie zderzyły się na wschodzie kraju, w pobliżu miasta Balasore, w stanie Orisa. Dodatkowo we wrakowisko wjechał trzeci pociąg. Dyrektor generalny Straży Pożarnej w Orisa Sudhanshu Sarangi powiedział agencji AFP, że ukończenie akcji ratunkowej zajmie służbom jeszcze kilka godzin, dlatego bilans ofiar na pewno wzrośnie.
W Indiach w katastrofie kolejowej zginęło co najmniej 288 osób
W Indiach w katastrofie kolejowej zginęło co najmniej 288 osóbFoto: Twitter/ajdeepak_

Do wypadku doszło wskutek wykolejenia się dwóch wagonów jednego z pociągów - Yashwantpur-Howrah Express. Wykolejone wagony zjechały na sąsiedni tor i uderzyły w nadjeżdżający z naprzeciwka pociąg Coromandal Express, co doprowadziło do wykolejenia 17 wagonów. Następnie trzeci pociąg uderzył we wrakowisko.

Akcja ratunkowa

Jak podają służby, wiele karetek pogotowia i autobusów zostało skierowanych do ewakuacji ciężko rannych pacjentów, wezwano także zespoły ratownicze z sąsiednich dystryktów. Z kolei władze pobliskich szpitali otrzymały polecenie, aby wszystkie zwłoki były przechowywane z szacunkiem i przykryte prześcieradłami oraz aby ciała były bezpiecznie przechowywane w pomieszczeniach i zabezpieczone przed dostępem osób postronnych lub zwierząt.

Premier Indii Narendra Modi na Twitterze wyraził żal z powodu katastrofy. Rząd otworzył infolinie dla bliskich ofiar, prowadzone przez Państwowe Centrum Operacji Kryzysowych, a także zapowiedział wypłatę odszkodowań w wysokości równowartości około 50 tysięcy złotych dla najbliższych krewnych ofiar śmiertelnych i około 10 tysięcy złotych dla ciężko rannych.

To najbardziej śmiertelny wypadek kolejowy w Indiach od ponad 20 lat. Największa kolejowa katastrofa w tym kraju miała miejsce w 1981 roku, kiedy pociąg wykoleił się na moście i wpadł do rzeki - zginęło od 800 do 1000 osób.

***

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także