more_horiz
Wiadomości

Wyjątkowe zjawisko na nocnym niebie. Dziś truskawkowa pełnia Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 11:24
W nocy z soboty na niedzielę będzie pełnia Księżyca nazywana truskawkową. Księżyc nie zmieni jednak koloru - nazwa pełni pochodzi od dawnych ludów, zamieszkujących Amerykę Północną, które w czasie szóstego miesiąca roku zbierały truskawki.
Dziś pełnia Księżyca nazywana truskawkową
Dziś pełnia Księżyca nazywana truskawkowąFoto: Pixabay.com/Public Domain/KasaBubu

Jednak dzisiejsze zjawisko astronomiczne będzie wyjątkowe. Nazywane jest superpełnią. Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie wyjaśnił, że obserwując srebrny glob, będzie się on wydawał nam większy i jaśniejszy niż zazwyczaj.

Dwa zjawiska astronomiczne

- Nałożą się na siebie dwa astronomiczne zjawiska, czyli pełnia Księżyca z okresem, kiedy Księżyc na swojej orbicie wokół Ziemi będzie bardzo blisko - powiedział.

Najbardziej widoczne będzie to zjawisko około godziny 5.43 nad ranem. Do obserwacji nie potrzebujemy żadnych przyrządów optycznych. Superpełnia będzie też widoczna w nocy z 4 na 5 czerwca.

Truskawkowy Księżyc

Nazwa Truskawkowy Księżyc może sugerować, że podczas pełni przybierze on czerwony bądź różowy odcień. Kolor jednak nie zmieni się, a nazwa wzięła się od dawnych ludów zamieszkujących Amerykę Północną, którzy w czasie szóstego miesiąca roku zbierali truskawki.

Dawne ludy Europy nazywały to zjawisko również Pełnią Różanego Księżyca, ponieważ w tym okresie kwitną właśnie te kwiaty. Inne spotykane terminy to Superksiężyc oraz Gorący Księżyc.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: 53 lata temu po raz pierwszy człowiek stanął na Księżycu

IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także