more_horiz
Wiadomości

Tragedia na Ukrainie. Trzy osoby nie mogły dostać się do schronu. Zarządzono inspekcje

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 12:49
W sobotę szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że "sprawdzono już ponad 4800 schronów w całym kraju". - 252 były zamknięte, blisko 900 nie nadawało się do użycia - przekazano. Władze Ukrainy kontrolują schrony po tym jak trzy osoby zginęły, nie mogąc dostać się do ukrycia z powodu zamkniętych drzwi.
Na Ukrainie trwają inspekcje schronów
Na Ukrainie trwają inspekcje schronówFoto: Luca Ponti/shutterstock

Ihor Kłymenko, cytowany w Telegramie MSW Ukrainy, powiadomił, że w inspekcjach uczestniczy ponad 5,3 tys. ratowników, policjantów i przedstawicieli lokalnych władz.

Specjalna komisja ds. kontroli schronów

W stolicy powstaje specjalna komisja ds. kontroli schronów - zapowiedział z kolei minister strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandr Kamyszyn, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Komisja, składająca się z władz miejskich i przedstawicieli służb ratunkowych, policji i innych struktur, codziennie ma raportować o postępach swoich prac. Oprócz tego mer stolicy i minister Kamyszyn mają losowo sprawdzać schrony w różnych dzielnicach miasta. Do oddolnych inspekcji wezwano też obywateli, którzy w przypadku wykrycia naruszeń mogą powiadomić o nich władze.

>>>ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ<<<

"Drzwi do schronu były zamknięte"

W nocy ze środy na czwartek, nie mogąc dostać się do zamkniętego schronu w czasie rosyjskiego ataku rakietowego, zginęły w Kijowie trzy osoby - dwie kobiety oraz dziewięcioletnia dziewczynka. Mąż jednej z kobiet przekazał mediom, że drzwi do schronu były zamknięte.

Wszczęto postępowania karne. Władze poinformowały też o zatrzymaniu czterech osób - przedstawiciela władz dzielnicy i pracowników placówki medycznej, która odpowiadała za zamknięty schron.

Struktury odpowiedzialne za schrony w Kijowie wyjaśniały, że były one zamykane, by nie zamieszkiwali tam bezdomni. W teorii za każdy schron odpowiada konkretny podmiot, a kluczy pilnuje komendant, który w przypadku alarmu ma obowiązek otwarcia schronu. Jednak, jak okazało się w wyniku m.in. ustaleń ukraińskich mediów, często schrony nie są otwierane. Po tragicznym wypadku w Kijowie władze podjęły decyzje, że ukrycia w stolicy mają być stale otwarte.

Czytaj także:

Zobacz także: Maciej Wąsik w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także