more_horiz
Wiadomości

Zakaz importu zbóż z Ukrainy. Przepisy będą przedłużone do września

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 09:54
Jest polityczna decyzja Komisji Europejskiej w sprawie przedłużenia zakazu importu z Ukrainy do połowy września pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zakaz importu czterech produktów rolnych z Ukrainy do UE zostanie przedłużony - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia
Zakaz importu czterech produktów rolnych z Ukrainy do UE zostanie przedłużony - informuje brukselska korespondentka Polskiego RadiaFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Oficjalne ogłoszenie tej decyzji ma nastąpić dziś po południu. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia sprzed kilku dni. Beata Płomecka jako pierwsza informowała, że zakaz będzie obowiązywał do września.

Zakaz importu czterech produktów z Ukrainy będzie przedłużony

Unijny zakaz importu czterech produktów obowiązuje od 2 maja. Zastąpił jednostronne blokady wprowadzone przez Polskę, Bułgarię, Słowację i Węgry. Tak przewidywało porozumienie z Komisją Europejską. Wtedy wstępnie uzgodniono, że zakaz będzie obowiązywał do 5 czerwca, ale z możliwością przedłużenia jeśli sytuacja w pięciu sąsiadujących z Ukrainą krajach będzie nadal trudna w związku z nadmiernym importem.

Wielu urzędników mówiło brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że na razie nic się nie zmieniło i zakaz powinien być przedłużony. Natomiast na zniesienie naciskała Ukraina w ostatnich dniach.

Posłuchaj
00:46 Płomecka IAR.mp3 Jest polityczna decyzja KE ws. przedłużenia zakazu importu z Ukrainy do połowy września. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj również:

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także