more_horiz
Wiadomości

Bezcłowy handel z Ukrainą przedłużony. Nowe przepisy obowiązują do czerwca 2024 roku

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 13:34
Unijni urzędnicy tłumaczą, że przedłużenie autonomicznych środków handlowych ma na celu wsparcie ukraińskiej gospodarki, która została zdruzgotana przez nieuzasadnioną napaść Rosji. 
Nowe przepisy będę obowiązywać do czerwca 2024 roku.
Nowe przepisy będę obowiązywać do czerwca 2024 roku.Foto: Milos Muller/Shutterstock

Rada UE, czyli państwa członkowskie Wspólnoty, przyjęła w czwartek rozporządzenie, które przedłuża do czerwca 2024 roku zawieszenie ceł, kontyngentów i środków ochrony handlu na ukraiński eksport do UE, w tym produkty rolne. Jak ustaliła PAP jedynie Węgry wstrzymały się od głosu.

- Niesprowokowana i nieuzasadniona wojna napastnicza Rosji przeciwko Ukrainie wywarła druzgocący wpływ na gospodarkę tego kraju. Przedłużenie autonomicznych środków handlowych jednoznacznie wesprze Ukrainę, a jednocześnie zapewni UE sposób ochrony rynku wewnętrznego przed znacznym wzrostem importu niektórych produktów rolnych - powiedział Johan Forssell, szwedzki minister ds. handlu zagranicznego, którego kraj sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

Klauzule bezpieczeństwa chronią polskich rolników

Niemal dokładnie rok temu Unia Europejska przyjęła pierwsze rozporządzenie pozwalające na czasową liberalizację handlu i inne ustępstwa handlowe w odniesieniu do niektórych produktów ukraińskich. Zawieszone zostały wszystkie te taryfy celne, które wcześniej nie były jeszcze zliberalizowane. Zawieszenie taryf dotyczyło owoców i warzyw objętych systemem cen wejścia, a także produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych objętych kontyngentami taryfowymi.

W czwartek Rada UE przedłużyła obowiązywanie tych ram prawnych, które jednocześnie - jak tłumaczył wcześniej komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski - pozwalają na uruchomienie klauzuli bezpieczeństwa, aby utrzymać zakaz importu na pszenicę, kukurydzę, rzepak i ziarno słonecznikowe. - Gdyby tego rozporządzenia nie było, od 5 czerwca obowiązywałby wolny import z Ukrainy prawie wszystkich zbóż bez ceł. To byłaby bardzo zła sytuacja dla polskich rolników - powiedział 10 maja Wojciechowski.Czytaj także:


Zobacz także: Minister Robert Telus: brak rekompensat zachwieje unijną solidarnością


PAP/łs

Zobacz także

Zobacz także