Wsparcie UE dla rolników. Komisarz Wojciechowski: do 30 maja bez decyzji ws. milionów dla pięciu krajów
Do najbliższego wtorku nie będzie decyzji w sprawie przekazania 100 milionów euro pięciu krajom, w tym Polsce za straty rolników związane z nadmiernym importem z Ukrainy - informuje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia. 30 maja tę sprawę omówią na spotkaniu w Brukseli ministrowie rolnictwa unijnych krajów.
2023-05-24, 12:11
Komisarz Janusz Wojciechowski powiedział Polskiemu Radiu, że będzie wtedy przekonywał 13 państw, które niedawno w liście do Komisji, zakwestionowały pomoc wyłącznie dla Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier oraz unijny zakaz importu do tych państw czterech produktów z Ukrainy.
Komisarz do spraw rolnictwa podkreślił, że to jest problem regionalny, który trzeba rozwiązać przez regionalny zakaz i że krajom w tym regionie potrzebna jest pomoc.
- Kiedy analizujemy statystyki, a zrobiłem to naprawdę bardzo dokładnie dla wszystkich produktów rolniczych to Unia Europejska jako taka jako całość nie ma problemu z handlem z Ukrainą, ten import z Ukrainy generalnie na rynku europejskim jest potrzebny. Niektóre kraje jak Hiszpania zwiększyły ten import ze względu na suszę i potrzebują pasz do swojej hodowli. Natomiast w pięciu krajach jest wyraźny problem. Ten import docelowy skoncentrował się w pięciu krajach - powiedział komisarz Wojciechowski.
Pakiet finansowy
Zgodę na przekazanie pakietu finansowego w wysokości 100 milionów euro, w tym prawie 40 milionów dla Polski blokuje też zakaz importu, który wciąż utrzymują Węgry. A zgodnie z porozumieniem z Komisją powinny były znieść blokadę 2 maja wraz z wprowadzeniem unijnego zakazu importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy.
REKLAMA
Posłuchaj
Obowiązuje on na razie do 5 czerwca, bo wtedy wygasają przepisy o bezcłowym handlu z Ukrainą. A ponieważ zostaną one przedłużone to zdaniem komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, przedłużony powinien być także unijny zakaz importu czterech produktów z Ukrainy.
- W dalszym jeszcze Ukraina ma duże zapasy zboża. Chodzi to, żeby ten import docelowy do Polski przy wykorzystaniu tej różnicy cen nie odbywał się już, więc sytuacja pod tym względem się nie zmieniła - dodał komisarz Janusz Wojciechowski. Wstępnie Komisja sugerowała, że unijny zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika mógłby być przedłużony do końca roku.
- Rząd wspiera rolników. Minister Telus wyjaśnia szczegóły pomocy
- Rolnicy zyskali trochę czasu. Ministerstwo przedłuża termin składania wniosków o dopłaty
IAR/Beata Płomecka/pkur
REKLAMA