Wyrok TSUE. Szynkowski vel Sęk wyjaśnia: odnosi się w znaczącej mierze do nieistniejącego stanu prawnego

- Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna - wskazał minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Wcześniej TSUE uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii Europejskiej.

2023-06-05, 17:15

Wyrok TSUE. Szynkowski vel Sęk wyjaśnia: odnosi się w znaczącej mierze do nieistniejącego stanu prawnego
TSUE wydał wyrok w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu we frankach szwajcarskich.Foto: Shutterstock/nitpicker

TSUE tym samym uwzględnił skargę Komisji Europejskiej wniesioną w kwietniu 2021 r. KE zarzucała Polsce, że nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o SN i niektórych innych ustaw z 2019 r. naruszają prawo UE.

Nieistniejący stan prawny

Jak powiedział w Poznaniu minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, część zarzutów TSUE jest już nieaktualna.

- Treść tego wyroku odnosi się w znaczącej mierze do nieistniejącego stanu prawnego. Izba Dyscyplinarna została w międzyczasie zlikwidowana. Prawo europejskie zostało tak skonstruowane, że TSUE nie ocenia stanu prawnego już po wprowadzonych w międzyczasie zmianach. Ten zaskarżony stan prawny uległ znaczącym zmianom, został znowelizowany przede wszystkim ustawą z czerwca 2022 roku - powiedział Szynkowski vel Sęk.

REKLAMA

Posłuchaj

Szymon Szynkowski vel Sęk o wyroku TSUE (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

Dostęp do niezawisłego i bezstronnego sądu

Zdaniem TSUE uchwalone przez polskiego ustawodawcę przepisy "są niezgodne z gwarancjami dostępu do niezawisłego i bezstronnego sądu, ustanowionego uprzednio na mocy ustawy; gwarancje te oznaczają bowiem, że w niektórych okolicznościach sądy krajowe są zobowiązane zbadać, czy one same lub wchodzący w ich skład sędziowie albo też inni sędziowie lub sądy spełniają wymogi przewidziane w prawie Unii".

Trybunał orzekł również, że powierzenie "pojedynczemu i jedynemu organowi krajowemu (Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego) właściwości do weryfikacji poszanowania zasadniczych wymogów, dotyczących skutecznej ochrony sądowej, narusza prawo Unii".

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej