more_horiz
Wiadomości

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Szef MSW Ukrainy: w obwodzie chersońskim zostało zatopionych 30 miejscowości

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 19:18
Ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko oświadczył w środę, że w wyniku wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce - w obwodzie chersońskim zostało zalanych 30 miejscowości. Dodał, że 20 spośród nich znajduje się na zachodnim brzegu Dniepru, kontrolowanym przez władze w Kijowie, reszta zaś na terenach okupowanych.
Szef MSW Ukrainy: w całym obwodzie chersońskim zatopionych zostało 30 miejscowości
Szef MSW Ukrainy: w całym obwodzie chersońskim zatopionych zostało 30 miejscowościFoto: PAP/Alena Solomonova

Z obszarów, które kontrolujemy ewakuowaliśmy dotychczas 1894 osoby. Akcja ratunkowa jest kontynuowana. W tych operacjach uczestniczą funkcjonariusze i pracownicy MSW oraz innych struktur państwowych, a także wolontariusze - powiadomił minister, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Kłymenko poinformował, że trudna sytuacja panuje też w powiecie basztańskim w sąsiednim obwodzie mikołajowskim. Zalanych zostało tam 12 miejscowości - ewakuowano 166 osób.

"Rosjanie pozostawili tych ludzi na pastwę losu"

Szef ukraińskiego MSW podkreślił, że w najgorszym położeniu znaleźli się mieszkańcy terenów okupowanych w lewobrzeżnej (wschodniej) części Chersońszczyzny.

- Rosjanie w ogóle nie ewakuują tych ludzi, pozostawili ich na pastwę losu. Zwróciliśmy się w tej sprawie do organizacji międzynarodowych. Wypracowujemy plan działania, dzięki któremu moglibyśmy w maksymalnym możliwym stopniu pomóc naszym obywatelom z okupowanych ziem, ratować życie i zdrowie - zapewnił Kłymenko.

Ewakuacja ludności w zachodniej części Chersońszczyzny

Wcześniej, o godz. 14 czasu polskiego, ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowała, że w zachodniej części obwodu chersońskiego ewakuowano ponad 1,7 tys. osób, w tym 103 dzieci. Jak wówczas przekazano, woda zniszczyła tam ponad 2,6 tys. budynków mieszkalnych w 20 miejscowościach.

Rosyjskie wojsko wysadziło zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski - powiadomiły we wtorek władze Ukrainy. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona.

Czytaj także:

PAP/łl

Zobacz także

Zobacz także