more_horiz
Wiadomości

Atak nożownika we Francji. Pięć osób, w tym dzieci, jest w ciężkim stanie

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 19:50
Pięć osób jest wciąż w ciężkim stanie po ataku nożownika, do którego doszło rano w Annecy na wschodzie Francji. Ofiary to w większości dzieci. Napaści dokonał 31-letni syryjski uchodźca, który ubiegał się o azyl we Francji.
Media: dwoje z czworga rannych przez nożownika dzieci jest w stanie krytycznym
Media: dwoje z czworga rannych przez nożownika dzieci jest w stanie krytycznymFoto: PAP/EPA/GREGORY YETCHMENIZA

Dwoje z zaatakowanych dzieci to cudzoziemcy: jedno ma obywatelstwo holenderskie, drugie - brytyjskie. Oprócz czwórki dzieci, nożownik zranił także dwie osoby dorosłe.

Atak nożownika we Francji

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ataku - podała agencja AP. Pokazuje mężczyznę w ciemnych okularach wymachującego nożem i, jak się wydaje, wykrzykującego "w imię Jezusa Chrystusa", a następnie atakującego nożem.

Lokalna prokurator stwierdziła, że przyczyny ataku są niejasne, a "motywacja terrorystyczna wydaje się mało prawdopodobna".

Śledczy ustalili, że sprawca napaści przebywał we Francji od czterech miesięcy. Mężczyzna twierdzi, że jest "chrześcijaninem z Syrii". Według świadków podczas ataku miał krzyczeć: "W imię Jezusa Chrystusa". - Według wstępnych ustaleń nie ma przesłanek wskazujących na motywacje terrorystyczne - zauważyła jednak prokurator. Śledczy sprawdzają, czy Syryjczyk nie cierpi na chorobę psychiczną. Nie był wcześniej znany francuskim służbom wywiadowczym.

Atak wywołał falę oburzenia we Francji. Klasa polityczna jednogłośnie stwierdziła, że napaść na dzieci to "tchórzostwo" i "barbarzyństwo".

- Nasz kraj jest w stanie szoku - oświadczyła premier Francji, Elizabeth Borne, która przybyła na miejsce tragedii. 

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także