more_horiz
Wiadomości

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Rośnie liczba ofiar na okupowanych terenach

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 17:30
Lojalny wobec Kijowa szef władz miejskich Jewhen Ryszczuk poinformował, że dziewięć osób zginęło w okupowanych przez Rosjan Oleszkach w obwodzie chersońskim Ukrainy w wyniku powodzi, wywołanej przez wysadzenie zapory na Dnieprze.
Władze: w okupowanych Oleszkach co najmniej dziewięć osób utonęło z powodu wysadzenia zapory na Dnieprze
Władze: w okupowanych Oleszkach co najmniej dziewięć osób utonęło z powodu wysadzenia zapory na DnieprzeFoto: PAP/EPA/STAS KOZLIUK

- Obecnie jest dziewięć potwierdzonych ofiar śmiertelnych - powiedział Ryszczuk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Według ukraińskiego urzędnika ofiar śmiertelnych będzie z czasem przybywać - część ciał nie wypłynie na powierzchnię od razu, a ofiary, które utonęły w domach, można będzie policzyć dopiero, gdy opadnie woda.

Bez pomocy dla ludzi

Na dachach domów w zalanej miejscowości przebywają "setki ludzi" - przekazał Ryszczuk. Jednocześnie, jak dodał, rosyjskie władze okupacyjne nie podejmują żadnych działań, by ratować mieszkańców.

Według informacji przekazanych przez Ryszczuka woda w miejscowości zaczęła w czwartek rano powoli opadać.

Wcześniej informowano, że zalana została większość znajdujących się po lewej (wschodniej) stronie Dniepru Oleszek. W mieście są problemy z dostępem do wody pitnej i elektryczności. Kilkuset mieszkańców miało schronić się m.in. w budynku szpitala i szkoły.

Ryszczuk przekazał również, że wojska rosyjskie w czwartek ostrzelały budynek szkoły, w którym schronili się ludzie, uciekający przed powodzią.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także