"Rosja jeszcze przez długi czas będzie stanowić zagrożenie". Raport szwedzkiej komisji obrony
Nie można wykluczyć rosyjskiego ataku zbrojnego na terytorium Szwecji, bowiem mimo prowadzonej wojny przeciwko Ukrainie, Rosja wciąż ma zdolności do operacji wojskowych - to jeden z wniosków przedstawionego raportu Komisji ds. Gotowości Obronnej parlamentu Szwecji.
2023-06-19, 13:39
Komisja, która składa się z przedstawicieli wszystkich partii zasiadających w Riksdagu, usunęła z poprzedniej wersji dokumentu z 2017 roku zapis, że "atak ze strony Rosji jest mało prawdopodobny".
"Mimo prowadzonej w Ukrainie wojny Rosja wciąż ma zdolności do prowadzenia operacji siłami powietrznymi, morskimi, bronią dalekiego zasięgu lub jądrową, a także wykorzystania sił specjalnych" - podkreślono w opracowaniu określającym politykę bezpieczeństwa do 2030 roku.
Wskazano, że "Rosja jeszcze przez długi czas będzie stanowić zagrożenie dla Szwecji oraz Europy".
Nowa doktryna
W raporcie przedstawiono nową doktrynę polityki bezpieczeństwa, kończącą ponad 200-letni okres niezaangażowania Szwecji w sojusze militarne.
REKLAMA
Rząd w Sztokholmie przed ubiegłoroczną decyzją o akcesji do NATO swoją obronność opierał na deklaracjach solidarności z innymi krajami nordyckimi oraz UE, w których poszczególne państwa obiecywały wzajemną pomoc w przypadku zagrożenia lub ataku. Teraz bezpieczeństwo ma być zapewnione w ramach NATO.
"Odstraszanie NATO działa. Członkostwo w Sojuszu wzmacnia nasze bezpieczeństwo i przyczynia się do wzmocnienia stabilności w naszym najbliższym otoczeniu oraz w całym obszarze euroatlantyckim" - zaznaczono.
Rola Szwecji
Dodano, że Szwecja będzie pełnić rolę "kraju przyjmującego" siły sojusznicze w przypadku konieczności przetransportowania wojsk do Finlandii oraz na wschód Europy.
Za główne zadanie kraju w ramach NATO wskazano "udział w kolektywnej obronie Europy Północnej, w tym Finlandii, Danii, Norwegii, Estonii, Łotwy oraz Litwy".
REKLAMA
"Szwedzkie siły zbrojne muszą być również w stanie uczestniczyć w obronie flanki wschodniej NATO oraz w innych operacjach" - podkreślono.
Błędy przeszłości
Przedstawiający raport przewodniczący Komisji ds. Gotowości Obronnej Hans Wallmark z centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej skrytykował poprzednie rządy.
"Wiele szwedzkich decyzji obronnych charakteryzowało się nadziejami, brakiem realizmu oraz błędnymi ocenami, w tym odnośnie Rosji" - podkreślił deputowany.
Szwecja po zakończeniu zimnej wojny ograniczała budżet obronny oraz likwidowała jednostki wojskowe, a także zniosła powszechny pobór do wojska. Po ataku Rosji na Krym powszechna służba wojskowa została przywrócona. Żołnierze powrócili również na Gotlandię, strategicznie położoną wyspę na Bałtyku.
REKLAMA
Zdanie odrębne
Wnioski z opracowania Komisji ds. Gotowości Obronnej będą podstawą planu obronnego Szwecji do 2030 roku oraz finansowania sił zbrojnych.
Odrębne zdanie w sprawie sformułowań dotyczących NATO zgłosili przedstawiciele dwóch partii: skrajnej Partii Lewicy oraz Partii Ochrony Środowiska - Zieloni. Oba ugrupowania opowiadają się przeciwko wstąpieniu Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
- Jens Stoltenberg pozostanie dłużej na stanowisku szefa NATO? Opowiadają się za tym USA
- Szwecja pomoże Ukrainie. Sprzęt do wykrywania min trafi na zalane tereny
IAR/PAP/fc
REKLAMA
REKLAMA