more_horiz
Wiadomości

Nasz reporter pytał o zabójstwo Anastazji. Mieszkańcy Kos podzieleni ws. migrantów. "Patrzą na kobietę i im odbija"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 17:00
- Wiele razy, jak kobieta była w porcie podrywana, to wynikał z tego duży problem - mówi taksówkarz z Kos, zapytany przez naszego reportera o migrantów. Polka mieszkająca od lat na wyspie jest innego zdania. - Tu jest bezpiecznie - zapewnia.
Nasz reporter zapytał o zabójstwo 27-letniej Anastazji. Mieszkańcy Kos podzieleni ws. migrantów
Nasz reporter zapytał o zabójstwo 27-letniej Anastazji. Mieszkańcy Kos podzieleni ws. migrantówFoto: Shutterstock/Anjo Kan

Antonis, który mieszka kilka kilometrów od miejsca, gdzie zamordowano 27-letnią Polkę, tłumaczy, że nie lubi imigrantów. Twierdzi, że większość lokalnej społeczności ma podobne zdanie. Jednym z powodów jest - według niego - zachowanie przybyszów w stosunku do kobiet. - Czytałem, że na Kos dochodzi do swego rodzaju molestowania przez Pakistańczyków chłopców i dziewcząt - stwierdza.

Jego słowa potwierdza kierowca taksówki, z którym rozmawiamy. - To nie są dobrzy ludzie, ponieważ często pojawiało się z tym wiele problemów. Oni lubią kobiety. Wiele razy w porcie, jak kobieta była podrywana, to wynikał z tego duży problem. Oni lubią blond włosy. Patrzą na kobietę i im odbija - tłumaczy.

"Tu jest bezpiecznie"

Anna Rapesi, Polka, która od wielu lat mieszka z mężem i synami na Kos, mówi, że największe obawy mieszkańcy mieli w 2015 roku podczas kryzysu migracyjnego. - Na wyspę przybyło kilkanaście tysięcy uchodźców. Nie chcieliśmy, żeby nasze dzieci wychodziły wieczorem - tłumaczy.

Teraz, jak mówi, nie ma takiego problemu. 

Anna Rapesi zapewnia, że nie ma się czego obawiać. Zapytana o znajdujących się na wyspie migrantów, podkreśla, że obóz znajduje się w niewielkiej miejscowości Pili i "tam jest sporo służb dbających o porządek".

W ośrodku dla uchodźców przebywa około 1000 osób. Czekają na weryfikację złożonych dokumentów, aby otrzymać zezwolenie na legalny pobyt na wyspie.

Zapraszamy do wysłuchania opinii mieszkańców Kos zamieszczonych w naszym materiale reporterskim.

Paweł Kurek

Czytaj więcej:

Zobacz także

Zobacz także