"Tak długo, jak to konieczne". Liderzy państw UE potwierdzają swoje wsparcie dla Ukrainy

Przywódcy unijnych krajów zadeklarowali dalsze wieloletnie dozbrajanie Ukrainy oraz wsparcie finansowe, gospodarcze, humanitarne i dyplomatyczne. Wnioski w tej sprawie zostały przyjęte na zakończenie pierwszego dnia szczytu w Brukseli - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

2023-06-30, 04:09

"Tak długo, jak to konieczne". Liderzy państw UE potwierdzają swoje wsparcie dla Ukrainy
Szef Rady Europejskiej Charles Michel potwierdził zaangażowanie UE w długotrwałe wsparcie Ukrainy. Gościem szczytu przywódców państw członkowskich był sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Liderzy potwierdzili wyraźne zaangażowanie Unii - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel. Podkreślił, że unijne wsparcie dla Ukrainy będzie tak długo, jak będzie to konieczne.

UE jest gotowa na długotrwałe wsparcie Ukrainy

W przyjętych wnioskach napisano, że wsparcie wojskowe będzie udzielane zarówno w ramach misji wojskowej, która szkoli ukraińskich żołnierzy, jak i w ramach Europejskiego Funduszu Pokojowego, z którego finansowane jest dozbrajanie Ukrainy. Jest też zapis, że Unia wraz z pozostałymi krajami Zachodu jest gotowa przyjąć zobowiązania w kwestiach bezpieczeństwa, by Ukraina mogła odeprzeć kolejne rosyjskie ataki i próby destabilizacji w przyszłości.

Dla Polski zobowiązania w kwestiach bezpieczeństwa dla Ukrainy to wieloletnie gwarancje finansowania uzbrojenia. Polska podkreśla, że te zobowiązania nie mogą oznaczać różnego rodzaju prób uwzględnienia inicjatyw pokojowych, które nie są planem pokojowym prezydenta Zełenskiego.

W sprawie wsparcia finansowego przyjęto deklarację, że będzie ono stabilne, przewidywalne i trwałe w nadchodzących latach.

REKLAMA

Zwiększenie presji na Rosję

Jeśli chodzi o Rosję, to jest zapowiedź zwiększania presji, także poprzez sankcje, by osłabić możliwości Kremla do prowadzenia wojny. Jest też sygnał dla dalszych prac nad możliwością wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy.

Europejscy przywódcy ponownie potępili Rosję za porwania ukraińskich dzieci z terenów okupowanych, a Białoruś oraz Iran - za współudział w wojnie. We wnioskach powtórzono również wcześniejsze zobowiązania do zwiększenia wsparcia finansowego dla tych krajów, które ponoszą największe koszty utrzymania uchodźców wojennych z Ukrainy.

Czytaj również:

Posłuchaj

Przywódcy unijnych krajów zadeklarowali dalsze wieloletnie dozbrajanie Ukrainy oraz wsparcie finansowe, gospodarcze, humanitarne i dyplomatyczne. Wnioski w tej sprawie zostały przyjęte na zakończenie pierwszego dnia szczytu w Brukseli. O szczegółach Beata Płomecka (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

IAR/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej