Skutki uboczne szczepionek przeciwko COVID-19? AstraZeneca i BioNTech przed niemieckim sądem

2023-07-03, 21:03

Skutki uboczne szczepionek przeciwko COVID-19? AstraZeneca i BioNTech przed niemieckim sądem
Przed sądami w Bawarii i Badenii-Wirtembergii bronić się muszą firmy BioNTech i AstraZeneca. Foto: Viacheslav Lopatin / Shutterstock

Przed sądami w Bawarii i Badenii-Wirtembergii bronić się muszą firmy BioNTech i AstraZeneca. Jak ustaliły media, około dwustu podobnych przypadków czeka, by wejść na wokandę.

W Niemczech ruszyły dwa procesy w sprawie skutków ubocznych szczepionek przeciwko COVID-19.

Pozwano firmy BioNtech i AstraZeneca

Firma BioNtech stanęła przed sądem w badeńskim Rottweil z powodu pozwu, złożonego przez 58-letniego Niemca. Domaga się on co najmniej 150 tysięcy euro odszkodowania za nagłe pogorszenie wzroku, rzekomo spowodowane przyjęciem preparatu przeciwko koronawirusowi.

Zdaniem producenta z Moguncji, posiadającego pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Niemczech szczepionki opracowanej z amerykańskim koncernem Pfizer, sprawa jest bezpodstawna. W jego ocenie profil bezpieczeństwa preparatu został "adekwatnie opisany".

W bawarskim Bambergu odpowiadać przed sądem musi z kolei brytyjsko-szwedzka firma AstraZeneca. Powódka utrzymuje, że od chwili zaszczepienia cierpi na zakrzepicę i ma poważne problemy sercowo-naczyniowe.

Posłuchaj

Wojciech Osiński o procesach ws. skutków ubocznych szczepionek na Covid (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Kolejne skargi czekają na rozpatrzenie

Dotąd wniesiono co najmniej 200 skarg cywilnych o domniemane szkody spowodowane szczepieniem na COVID-19. Producenci są zobowiązani do zapłaty odszkodowania za skutki uboczne jedynie wtedy, gdy naukowcy udowodnią, że ich preparaty powodują nieproporcjonalną szkodę w stosunku do korzyści.

Jak donosi dziennik "FAZ", w Hesji istnieje już klinika dla osób zaszczepionych, które cierpią na różne schorzenia pocovidowe. Zainteresowanie placówką wzrasta - według kierownika kliniki wpływa do niej kilkaset maili dziennie.

Zobacz także:

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Wojciech Osiński

Polecane

Wróć do strony głównej