Prezydent Litwy: będziemy z Polską prowadzić wspólne ćwiczenia i rozwijać przemysł obronny
- Będziemy dalej rozwijać naszą współpracę z Polską w dziedzinie bezpieczeństwa, będziemy prowadzić wspólne ćwiczenia i rozwijać przemysł obronny, a także kluczową infrastrukturę komunikacyjną - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Wilnie.
2023-07-05, 18:27
W środę prezydent Andrzej Duda rozpoczął swoją wizytę na Litwie, gdzie spotkał się z prezydentem Litwy Nausedą. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu prezydent Litwy podkreślił, że "strategiczne partnerstwo między Litwą a Polską nabrało nowego znaczenia w obliczu trwającej w Europie okrutnej wojny".
- Doceniam naszą ścisłą współpracę, stałą koordynację działań i wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa w regionie. Uzgodniliśmy, że będziemy dalej rozwijać naszą współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, będziemy przeprowadzać kolejne wspólne ćwiczenia na lądzie i morzu, w celu obrony naszych granic i naszej przestrzeni powietrznej. Będziemy też rozwijać nasz przemysł obronny i jego zaplecze technologiczne - oświadczył Nauseda.
Jak zaznaczył, w piątek obaj prezydenci w Kłajpedzie będą obserwować wspólne ćwiczenia sił specjalnych.
- Ćwiczenia odbywają się również w bardzo ważnej lokacji dla regionu - przesmyku suwalskiego. Bardzo ważna jest współpraca w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa całego regionu - mówił prezydent Litwy, przypominając, że w przyszłym tygodniu w Wilnie odbędzie się szczyt NATO.
REKLAMA
Posłuchaj
Prezydent Nauseda mówił o zagrożeniach i wyzwaniach jakie stoją przed Polską i Litwą (IAR) 0:15
Dodaj do playlisty
Kwestia planów rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej broni jądrowej
Polityk zwrócił uwagę na wspólne dla Polski i Litwy zagrożenia, jak plany rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej broni jądrowej oraz możliwą relokację na Białoruś najemników z Grupy Wagnera.
- Ustaliliśmy, że zwrócimy się z odezwą do Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga i zwrócimy uwagę na sytuację w naszych krajach. To jeszcze jeden sygnał, że NATO powinno wzmocnić swoją wschodnią flankę i nasze odstraszanie i wysunięta obrona muszą być nie do pokonania. Musimy wspólnie pracować, by to osiągnąć na szczycie NATO - podkreślił prezydent Litwy.
- Kolejnym ważnym tematem szczytu jest przyszłość Ukrainy w NATO. Musimy wyraźnie uświadomić, że nie ma żadnych innych prawdziwych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy poza członkostwem w NATO i art. 5. Szczyt NATO to doskonała okazja, by przestać powtarzać stare formuły i przedstawić jasny plan, jak Ukraina zostanie członkiem Sojuszu po wojnie; to jest w interesie całego Sojuszu - dodał Nauseda.
"Polska została głównym partnerem handlowym Litwy"
Prezydent Litwy zwrócił również uwagę na współpracę gospodarczą i infrastrukturalną.
REKLAMA
- W ubiegłym roku Polska została głównym partnerem handlowym Litwy. (...) Ta wymiana gospodarcza bardzo cieszy; mamy nadzieję że wzrośnie jeszcze bardziej - mówił Nauseda, podkreślając jednocześnie konieczność przyspieszenia wspólnych projektów infrastrukturalnych, jak linia kolejowa Rail Baltica, trasa Via Baltica, integracje systemu elektroenergetycznego państw bałtyckich z resztą Europy i realizację alternatywnego dla obecnego szlaku komunikacyjnego, który łączyłby Augustów z litewską Olitą (Alytus).
- Te korytarze transportowe, drogowe i kolejowe, są bardzo ważne dla zapewnienia mobilności wojskowej, zwłaszcza przez przesmyk suwalski - dodał Nauseda.
Posłuchaj. Marcin Przydacz, kancelaria prezydenta RP
Czytaj też:
- Ukraina w NATO? Nauseda: Kreml odbierze wahanie jako słabość Zachodu
- Wizyta prezydenta Dudy w Wilnie. Przydacz: jednym z tematów rozmów będzie współpraca wojskowa
- Spotkanie prezydenta Dudy z przewodniczącym parlamentu Armenii. Rozmawiano m.in. o współpracy gospodarczej
PAP/mn
REKLAMA
REKLAMA