Więcej amunicji z UE dla Ukrainy. Jest zgoda na zwiększenie produkcji i nowe finansowanie

Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na zwiększenie produkcji amunicji, by dozbroić Ukrainę i uzupełnić zapasy w państwach członkowskich - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Porozumienie osiągnęli przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich. W zespole negocjacyjnym było dwóch Polaków - Jerzy Buzek i Zdzisław Krasnodębski.

2023-07-07, 06:43

Więcej amunicji z UE dla Ukrainy. Jest zgoda na zwiększenie produkcji i nowe finansowanie
.Foto: Twitter/@PGZ_MESKO_SA

Nadszedł czas na przyspieszenie rodzimej, europejskiej produkcji uzbrojenia. Na zwiększenie mocy Unia zamierza przeznaczyć pół miliarda euro.

Polski udział

To ważne dla Ukrainy, która potrzebuje pilnie amunicji, by walczyć z rosyjskim najeźdźcą. W zabiegach o kontrakty w ramach mobilizacji europejskiego przemysłu liczy się Polska, jeden z głównych producentów.

Były premier Jerzy Buzek nazwał to porozumienie historycznym. Poinformował na Twitterze, że Parlament Europejski wywalczył między innymi wsparcie dla polskich małych i średnich firm, w tym produkujących, jak w Polsce, proch do amunicji.

Nastąpiła zmiana

Prace nad przepisami w tej sprawie były prowadzone w ekspresowym tempie. Projekt regulacji Komisja przedstawiła na początku maja, a Europarlament zgodził się na pilną procedurę, by zatwierdzić nowe przepisy jeszcze przed wakacjami. Stanie się to na sesji plenarnej w przyszłym tygodniu w Strasburgu. Potwierdzić to porozumienie muszą jeszcze także kraje członkowskie.

REKLAMA

Ta sprawa pokazuje, że następuje zmiana w myśleniu i działaniu Unii jeśli chodzi o dozbrajanie i finansowanie. Niektórzy mówią wprost o przełomie, zwłaszcza jeśli o chodzi pieniądze na rozkręcenie europejskiej produkcji. Komisja dopuściła bowiem korzystanie z funduszy spójności, co nie było takie oczywiste wcześniej, bo te fundusze z założenia nie mogą finansować dozbrajania.

Posłuchaj

Jest zgoda w UE na zwiększenie produkcji amunicji, by dozbroić Ukrainę i uzupełnić zapasy. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej