more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda w radomskim "Łuczniku". "Polska broń jest na światowym poziomie"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 13:48
- Karabinki Grot są największą dumą i nadzieją eksportową fabryki "Łucznik". To broń zamawiana na potrzeby Wojska Polskiego, ale i jeden z naszych hitów eksportowych - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, grotami posługują się ukraińscy żołnierze broniący swej ojczyzny.
Prezydent Duda w fabryce Łucznik
Prezydent Duda w fabryce "Łucznik"Foto: Marek Borawski/KPRP

Prezydent odwiedził w piątek Fabrykę Broni "Łucznik" w Radomiu, gdzie m.in. spotkał się z zarządem i kadrą kierowniczą. Podczas późniejszego spotkania z mediami Andrzej Duda wskazywał, że obecnie "największą dumą i nadzieją eksportową" fabryki jest karabinek Grot. Jak zauważył, jest to broń zamawiana na potrzeby Wojska Polskiego, w szczególności wojsk operacyjnych, a także Straży Granicznej i Straży Leśnej. - Dziś to także jest jeden z naszych hitów, śmiało można powiedzieć, eksportowych. (...) Mamy nadzieję na przyszłe kontrakty - powiedział.

Duda podkreślił, że groty są obecnie testowane w twardych warunkach wojny na Ukrainie. - Tą bronią naszą, naszymi grotami posługują się żołnierze ukraińscy broniący swej ojczyzny przed rosyjską agresją - podkreślił. Prezydent zauważył, że doświadczenia zbierane stamtąd, z warunków frontowych, mają ogromną wartość. Dzięki temu - wskazywał Duda - zwłaszcza w ciągu ostatniego roku w Łuczniku trwają cały czas prace nad udoskonalaniem tej broni.

Dominująca broń

Prezydent przypomniał również, że niecały miesiąc temu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał aneks do kontraktu na dostawy grotów dla Wojska Polskiego. - W sumie tych karabinów w ciągu najbliższych lat będzie dostarczonych prawie 200 tys. na potrzeby Wojska Polskiego - podkreślił.

- Chcemy, żeby ta broń była dominującą bronią w polskiej armii, w polskich siłach zbrojnych, polskich służbach. Chcemy być pod tym względem samowystarczalni, chcemy, by broń była u nas produkowana, u nas serwisowana, tak, byśmy sami odpowiadali przynajmniej w tym zakresie za własne uzbrojenie - powiedział prezydent, podkreślając, że ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski i rozwoju naszego potencjału obronnego.


Posłuchaj
00:25 12256113_1.mp3 Prezydent: karabinek Grot naszym hitem eksportowym (IAR)

 

Polskie karabinki Grot trafiają na Ukrainę i do innych krajów

Grot to polski karabinek szturmowy kalibru 5,56 milimetra, opracowany przez Fabrykę Broni "Łucznik" w Radomiu we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. Powstał w efekcie projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) realizowanego w ramach programu Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki TYTAN.

Polskie karabinki Grot już na początku obecnej fazy wojny rosyjsko-ukraińskiej trafiły do Sił Zbrojnych Ukrainy. Broniący się żołnierze bardzo chwalą sobie polską broń, zwracając uwagę na jej poręczność, wygodę, łatwość użycia i dużą skuteczność.

Od tamtego czasu groty zostały zamówione w dużych ilościach zarówno przez wojska ukraińskie, jak i - ponownie - przez polską armię. Jednocześnie karabinki MSBS Grot podlegają nieustannej krytyce ze strony części mediów w Polsce. Do ataków wykorzystywane są anonimowe opinie i niepotwierdzone dokumenty. Zarzuty wobec grotów wydają się mało wiarygodne, na co uwagę zwracają eksperci.

Posłuchaj
00:51 Darmoros IAR.mp3 Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Fabrykę Broni "Łucznik" w Radomiu. W zakładzie produkowane są między innymi karabinki Grot. Ich kolejną partię zamawiają Ukraińcy. Współpracownicy prezydenta mówią o planie zagranicznej ekspansji uzbrojenia z Polski. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Czytaj również:

PAP,IAR,jmo,pkur

Zobacz także

Zobacz także