more_horiz
Wiadomości

Zełenski: odzyskamy Mariupol, a winni zbrodniczego ataku na Teatr Dramatyczny staną przed trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 23:50
W rocznicę zbombardowania przez wojska rosyjskie budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski zdecydowanie oświadczył, że "nadejdzie dzień, kiedy powstanie trybunał, który przywróci sprawiedliwość naszemu narodowi, ukarze Rosjan tak, jak byli ukarani agresorzy w przeszłości". W budynku teatru ukrywali się cywile, w tym wiele kobiet z dziećmi, o czym informowały dobrze widoczne z ziemi i powietrza oznaczenia.
Rocznica rosyjskiej zbrodni w Mariupolu. Rok temu Rosjanie zrzucili bombę na Teatr Dramatyczny w Mariupolu, w którym ukrywali się cywile - matki z dziećmi. Wołodymyr Zełenski podkreśla, że winni tej i innych rosyjskich zbrodni odpowiedzą za to karnie
Rocznica rosyjskiej zbrodni w Mariupolu. Rok temu Rosjanie zrzucili bombę na Teatr Dramatyczny w Mariupolu, w którym ukrywali się cywile - matki z dziećmi. Wołodymyr Zełenski podkreśla, że winni tej i innych rosyjskich zbrodni odpowiedzą za to karnieFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

- Nadejdzie dzień i wyzwolimy Mariupol. Całe nasze południe. Cały nasz wschód. Tak samo, jak wyzwalaliśmy inne nasze miasta - oświadczył Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu w czwartek.

Zełenski: przyjdzie dzień, gdy zbrodniarze wojenni staną przed trybunałem

- Nadejdzie dzień, w którym powstanie trybunał, który będzie przywracał sprawiedliwość naszemu narodowi. Trybunał, który ukarze tego agresora tak samo, jak zostali ukarani agresorzy w przeszłości. Gdy wszyscy winni zbrodni wojennych przeciwko Ukraińcom znajdą się w salach Międzynarodowego Trybunału Karnego i sądów narodowych - powiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski ponownie przypomniał o dokonanym przed rokiem rosyjskim bombardowaniu Teatru Dramatycznego w oblężonym Mariupolu, w którym ukrywali się cywile. Prezydent Ukrainy nazwał to "jedną z najstraszniejszych zbrodni tej wojny", w której zginęli ludzie, w tym kobiety i dzieci, ukrywający się przed rosyjską agresją. Przypomniał, że przed teatrem był widoczny z powietrza napis "dzieci" i Rosjanie wiedzieli, kto jest celem ich ataku.

- Rosyjskie bomby zniszczyły teatr Mariupolu. Budynek służył jako schronienie. Były w nim kobiety z dziećmi, kobiety w ciąży, starcy - mówił.

- Cywilny obiekt, celowo zniszczony przez okupantów. Do dzisiaj nie znamy dokładnej liczby zabitych. Setki ludzi. Czy tysiące - powiedział Wołodymyr Zełenski, dodając, że winni wszystkich zbrodni zostaną rozliczeni. Władze Ukrainy, jak zapewnił, robią wszystko, by przeprowadzić potrzebne działania prawne i zmobilizować partnerów.

Posłuchaj
00:32 Zełenski IAR.mp3 Zełenski: wciąż nie znamy dokładnej liczby ofiar, czy były to setki czy tysiące. Napis "dzieci" przy budynku jasno oznaczał, kto będzie celem Rosjan. Jednym z wielu. Nikczemne państwo zostanie pociągnięte do odpowiedzialności za każdy z nich (IAR)

Rok temu Rosjanie zbombardowali Teatr Dramatyczny w Mariupolu

16 marca 2022 roku rosyjski samolot zrzucił bombę na Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Według władz ukraińskich oraz świadków, którym udało się przeżyć, a następnie wydostać z oblężonego i atakowanego przez Rosjan miasta, w budynku tym ukrywali się cywile.

Dokładna liczba ofiar jest obecnie niemożliwa do ustalenia - Mariupol znajduje się pod rosyjską okupacją. Według różnych szacunków i doniesień w bombardowaniu teatru mogło zginąć około 300 osób. Agencja Associated Press na podstawie własnego śledztwa oceniała w maju 2022 roku, że zginęło blisko 600 osób.

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także