more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda udzielił wywiadu czeskiej telewizji. Wskazał na "symboliczną decyzję" Petra Pavla

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 20:13
- Cieszy mnie, że Czesi wybrali prezydenta, który ma ogromne doświadczenie militarne - powiedział w wywiadzie udzielonym czeskiej telewizji Andrzej Duda.
Polski prezydent zwrócił uwagę, że Polska jest drugim państwem, do którego Petr Pavel udał się z wizytą
Polski prezydent zwrócił uwagę, że Polska jest drugim państwem, do którego Petr Pavel udał się z wizytąFoto: PAP/Paweł Supernak

Polski prezydent przyjął dziś prezydenta Republiki Czeskiej Petra Pavla, który przebywa z oficjalną wizytą w Warszawie.

Andrzej Duda w rozmowie z ČT24 podkreślił doświadczenie nowego prezydenta Czech. Petr Pavel, generał w stanie spoczynku, pełnił w przeszłości funkcję szefa Komitetu Wojskowego NATO i był naczelnikiem Sztabu Generalnego Czeskich Sił Zbrojnych. - W dzisiejszych czasach, gdy mamy do czynienia z wojną za polską granicą, taki człowiek stanowi dużą wartość dla całego regionu - wskazał polski prezydent.

"Symboliczna decyzja" prezydenta Czech

Zwrócił uwagę, że Polska jest drugim państwem, do którego Petr Pavel udał się z wizytą. Nazwał to "symboliczną decyzją". - Odbieramy to jako sygnał woli budowania relacji polsko-czeskich na najwyższym poziomie - mówił.

Na początku tygodnia prezydent Czech był na Słowacji, która jest tradycyjnie kierunkiem pierwszych zagranicznych podróży czeskich prezydentów i premierów.

Posłuchaj
00:13 12254776_2.mp3 Andrzej Duda: mieliśmy bardzo dobre spotkanie z Petrem Pavlem (IAR) 

Rozmowa prezydentów Polski i Czech dotyczyła między innymi wsparcia udzielanego przez oba państwa Ukrainie, bezpieczeństwa energetycznego, współpracy transgranicznej i rozwoju połączeń komunikacyjnych.

"Nigdy więcej nie chcę żyć w kraju, który jest ogarnięty rosyjskimi wpływami"

Andrzej Duda odniósł się też do działań Rosji w naszym regionie. - Nie po to nasi rodzice walczyli przez całe lata, by wydobyć się z komunistycznej dominacji, nie po to była Praska Wiosna w 1968 r., nie po to była Solidarność w 1980 r., żeby dziś wracać do tej samej historii. Nigdy więcej nie chcę żyć w kraju, który jest ogarnięty rosyjskimi wpływami - mówił.

Czytaj także:

ms/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także