more_horiz
Wiadomości

Petr Pavel w Warszawie: doceniam, że współpraca między Czechami i Polską jest na tak wysokim poziomie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 14:31
- Bardzo doceniam, że współpraca między Czechami i Polską jest na tak wysokim poziomie; przez całą historię nasze relacje nie były na tak wspaniałym poziomie jak teraz - mówił w Warszawie prezydent Czech Petr Pavel, który rozpoczął wraz z małżonką Evą Pavlovą wizytę w Polsce.
Wizytę Petra Pavla rozpoczęła ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego
Wizytę Petra Pavla rozpoczęła ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu PrezydenckiegoFoto: PAP/Paweł Supernak

Czeski prezydent na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą zaznaczył, że "poprzez całą historię nasze relacje chyba nie były na tak wspaniałym poziomie jak teraz". Zaznaczył, że spowodowane jest to również trwającą wojną na Ukrainie. - Wszyscy bardzo poważnie zrozumieliśmy, gdzie są te prawdziwe wartości, jaka jest wartość współpracy z naszymi sprzymierzeńcami, z naszymi przyjaciółmi - mówił.

- Uświadamiamy sobie również, jaki potencjał, jakie zasoby ma nasza część Europy, a być może dopiero teraz pod ryzykiem i presją wojny w Ukrainie uświadomiliśmy sobie to w pełni - powiedział. Dodał, że "zdobyliśmy się na zdrową pewność siebie", ponieważ zdecydowana większość regionu reagowała szybko i rzeczowo w kwestii pomocy Ukrainie. Ponadto - jak kontynuował czeski prezydent - uświadomiliśmy sobie również to, jak ważne będzie szybkie postawienie na nogi Ukrainy po zakończeniu wojny.

- Jestem przekonany, że nasze kraje mają wiele do zaoferowania w tym zakresie - powiedział Pavel. Wyraził przekonanie, że uzyskane w tym zakresie doświadczenia przełożą się na rozwój całego regionu i Ukrainy.


Posłuchaj
00:49 Prezydenci Polski i Czech o Ukrainie.mp3 Prezydenci Polski i Czech o Ukrainie (IAR)

 

Infrastruktura

Poinformował, że w rozmowie z prezydentem Dudą poruszony został również temat infrastruktury drogowej i energetycznej. Prezydent Pavel podkreślił, że oba kraje posiadają potencjał, który należy wykorzystać, aby "przesunąć się na wyższy poziom".


Posłuchaj
00:29 duda.mp3 Prezydent Andrzej Duda mówił o perspektywach współpracy gazowej między Polską i Czechami (IAR)

- Prezydent wspomniał również o gazociągu Stork II, połączeniu z terminalem w Gdańsku. To jest dla nas bardzo ważne, tak samo, jak dobudowa autostrady D11 i połączenie z trasą szybkiego ruchu S3 po polskiej stronie - powiedział.

Petr Pavel wyraził również wdzięczność, że prezydent Duda zgodził się, aby Polska była specjalnym partnerem na dniach NATO w Republice Czeskiej. - Cieszę się na dalszą współpracę i mam nadzieję, że ta wizyta nie tylko nie będzie ostatnią, ale że w otwarty sposób będziemy współpracowali na wszystkich poziomach - powiedział.

Uroczysta kolacja w Pałacu Prezydenckim

Wieczorem Petr Pavel, wraz z małżonką, ponownie pojawi się w Pałacu Prezydenckim na uroczystej kolacji, wydawanej przez polską parę prezydencką. Wcześniej Petr Pavel spotka się również z marszałkami Sejmu i Senatu - Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim, a w piątek rano - z premierem Mateuszem Morawieckim.

Jak przekazała strona czeska, także w piątek prezydent Pavel odwiedzi znajdującą się w Warszawie siedzibę Frontexu, czyli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Następnie uda się do Rzeszowa, gdzie na lotnisku w Jasionce zobaczy, jak działa polsko-amerykański hub logistyczny pomocy kierowanej na Ukrainę.

Warszawa to druga stolica, którą odwiedzi nowy czeski prezydent. W poniedziałek i we wtorek Petr Pavel przebywał z wizytą w Bratysławie.

Czytaj także:

IAR/jb/pp/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także