Eksperci chwalą politykę Zełenskiego. "Poważne rezultaty mimo trudnej sytuacji"
Ukraińscy i rosyjscy niezależni eksperci wojskowi chwalą ofensywę dyplomatyczną prowadzoną przez Wołodymyra Zełenskiego. W ich ocenie, dzięki staraniom prezydenta Ukrainy, Kijów w trakcie szczytu NATO w Wilnie może liczyć na daleko posuniętą pomoc państw członkowskich.
2023-07-11, 06:55
Zdaniem politologa Siergieja Stanowicza, Ukraina nie dostanie w Wilnie zaproszenia do NATO, ale żaden z członków Sojuszu nie będzie przeciwny udzielaniu dalszej pomocy wojskowej ukraińskiej armii.
Ekspert wskazuje, że Kijów w krótkim czasie wypracował, dzięki działaniom dyplomatycznym, dobrą pozycję wyjściową do rozmów z sojusznikami. - Wypuszczono obrońców Azowstali, przebywających w Turcji, chociaż Rosja twierdzi, że nie taka była umowa. Chiny poprosiły, żeby Rosja nie groziła nikomu bronią jądrową, czym rozwiązały ręce zachodnim sojusznikom, jeśli chodzi o kwestię dostaw uzbrojenia. Znajdując się w trudnej sytuacji wojskowo - gospodarczej Ukraina osiąga poważne rezultaty - podkreślił Siergiej Stanowicz.
Jednocześnie eksperci wojskowi i politolodzy podkreślają, że Kijów od początku wojny zabiega o powołanie międzynarodowego trybunału, który zajmie się osądzeniem rosyjskich zbrodni wojennych, popełnionych na Ukraińcach.
W Wilnie o relacjach NATO - Ukraina
Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy oraz nowe plany obrony Europy będą głównymi tematami rozpoczynającego się w Wilnie szczytu NATO. Przywódcy z 31 krajów członkowskich Sojuszu oraz Szwecji będą decydować, jakiego wsparcia udzielić Ukrainie i dadzą zielone światło dla nowego systemu odstraszania na kontynencie.
REKLAMA
Szczyt w litewskiej stolicy jest czwartym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wbrew oczekiwaniom Kijowa oraz części krajów ze wschodu Europy, Ukraina nie dostanie formalnego zaproszenia do NATO. Podczas szczytu będą natomiast toczyć się negocjacje, w jaki sposób zapisać w dokumentach przyszłe członkostwo Kijowa, aby zadowolić wszystkich członków Sojuszu.
Zachód ma też ogłosić obliczony na wiele lat finansowy program pomocy w transformacji ukraińskiej armii, a także podniesienie statusu stosunków dyplomatycznych z Kijowem. - Podniesiemy nasze relacje polityczne poprzez ustanowienie Rady NATO-Ukraina - zapowiada szef Sojuszu Jens Stoltenberg.
Posłuchaj
Wsparcie dla Ukrainy a także zwiększenie bezpieczeństwa krajów wschodniej flanki NATO - to główne postulaty Polski na wileński szczyt Sojuszu. Polskiej delegacji będzie przewodniczyć prezydent Andrzej Duda, a towarzyszyć mu będą ministrowie obrony i spraw zagranicznych - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:51
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Rosyjskie wpływy, narodowe interesy i polityczne rozgrywki. Czy NATO wciąż pozostaje sojuszem?
- Droga krajów bałtyckich do NATO. Jak byłe republiki radzieckie zostały członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego
[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz gościem Polskiego Radia 24:
IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA