Ruch wolnościowy Białorusi może dostać status obserwatora w Europejskiej Wspólnocie Politycznej. Komisja PE jest za
Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego rekomenduje Europejskiej Wspólnocie Politycznej nadanie ruchowi wolnościowemu Białorusi statusu obserwatora - przekazał na konferencji w Warszawie Lukas Mandl, wiceprzewodniczący Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego.
2023-07-26, 17:43
Białoruski ruch wolnościowy może zyskać status obserwatora w Europejskiej Wspólnocie Politycznej. Tak zaleca komisja spraw zagranicznych PE - przekazał eurodeputowany Lukas Mandl na konferencji w Warszawie, poświęconej rezultatom prac delegacji oceniającej dotychczasowe rezultaty Misji Wsparcia Wojskowego UE dla Ukrainy.
Taką poprawkę komisja przyjęła w zeszłym tygodniu - poinformował.
- Ruch wolnościowy Białorusi jest czymś wyjątkowym, czymś, co powinniśmy wspierać. Mogę podzielić się informacją, że Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego w zeszłym tygodniu pozytywnie rozstrzygnęła poprawkę zalecającą włączenie ruchu wolnościowego Białorusi do tzw. Europejskiej Wspólnoty Politycznej, zgromadzenia wszystkich państw europejskich. Białorusi brakuje tam z oczywistych powodów: jest to reżim autorytarny o wysokim stopniu brutalności, ale istnieje ruch wolnościowy, który może otrzymać status obserwatora w Europejskiej Wspólnocie Politycznej - powiedział.
Komisja Parlamentu Europejskiego ds. zagranicznych zdecydowała o tym znaczną większością głosów - podkreślił.
REKLAMA
Eurodeputowany powiedział, że podczas pobytu w Polsce delegacja Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego brała udział w rozmowach m.in. na temat Białorusi.
- Mamy zamiar wspierać ten ruch wolnościowy jeszcze silniej niż do tej pory - powiedział także Lukas Mandl portalowi Polskiego Radia, PolskieRadio24.pl, pytany o tę sprawę.
Europejska Wspólnota Polityczna (EPC) to nowe ciało, rodzaj forum dyskusji międzyrządowych. Wspólnota powstała w 2022 roku po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Na temat tego formatu dyskutowała w czerwcu 2022 roku Rada Europejska i postanowiono, że rada "powróci do tej sprawy". Powstanie EWP zaproponował w maju 2022 roku prezydent Francji Emmanuel Macron. EWP zrzesza obecnie 45 państw, udziału w niej nie zaproponowano władzom Białorusi i Rosji.
>>>INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ<<<
REKLAMA
***
- Atak dronów w pobliżu tajnych obiektów GRU oznaką kontrofensywy? "To Putin przyprowadził wojnę do Rosji"
- USA przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Mowa o nawet 400 milionach dolarów
- "Polska słusznie wzmacnia obronę". Ekspert: Putin, jak Hitler, kwestionuje granice, wiążę to z przybyciem wagnerowców
PolskieRadio24.pl/Agnieszka Kamińska
REKLAMA