more_horiz
Wiadomości

Ambasador RP: Białorusini marzą o wolnej ojczyźnie, uważają więźniów politycznych za swoich bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 07:00
- Musimy być solidarni i pomagać wszystkim tym, którzy uciekają z Białorusi. Nie można zapominać o sytuacji Białorusinów: ten problem nie może zniknąć z pola naszego widzenia i nie wolno nam się z tym pogodzić - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl ambasador RP na Białorusi Artur Michalski.
Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski na tle muralu przedstawiającego więźniów politycznych przy Domu Białoruskim w Warszawie
Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski na tle muralu przedstawiającego więźniów politycznych przy Domu Białoruskim w WarszawieFoto: AK/Polskie Radio

- 9 sierpnia to trzecia rocznica sfałszowanych na niespotykaną do tej pory skalę wyborów prezydenckich na Białorusi - podkreślił ambasador RP w rozmowie z Polskim Radiem.

Artur Michalski podkreślił, iż w Polsce wzrasta rozumienie, że "Białorusini są naszymi sąsiadami, są bliskim nam narodem, który mówi bardzo podobnym językiem". - Tymczasem dosłownie 200 kilometrów od Warszawy dzieją się rzeczy okrutne, które nam sobie trudno wyobrazić w XXI wieku w Europie - podkreślił.

Jednocześnie ambasador zaznaczył, że Białorusini, którzy szukają schronienia w Polsce, czują się solidarni z represjonowanymi więźniami politycznymi.

- To bardzo ważne, że Białorusini, którzy przebywają obecnie poza granicami Białorusi, głównie w Polsce i na Litwie, w coraz większym stopniu czują się wspólnotą, która marzy o zupełnie innej ojczyźnie, o wolnej, niepodległej Białorusi - zaznaczył ambasador RP.

"Ma miejsce pospolite ruszenie"

Artur Michalski dodał, że widać to w rozmowach z Białorusinami. - Nie tak dawno miała miejsce wspaniała akcja, która nazywała się "maratonem solidarności z więźniami politycznymi", podczas której Białorusini zebrali w zbiórce internetowej ponad pół miliona euro - przypomniał.

- Znakomita większość datków nie miała dużego wymiaru, ale zebrana suma oznacza, że jest swoiste pospolite ruszenie, że Białorusini chcą być razem, czują się wspólnotą i czują się solidarni z tymi, którzy teraz są więźniami, których uważają za swoich prawdziwych bohaterów - zaznaczył.

Ambasador RP brał udział w odsłonięciu muralu, przedstawiającego więźniów politycznych, w Domu Białoruskim w Warszawie, poprzedzającym rocznicę 9 sierpnia.

- Na muralu mamy twarze szlachetnych, wspaniałych ludzi, którzy za miłość do swojej ojczyzny znajdują się teraz w więzieniach, wtrąceni do więzień na Białorusi. Symbolizują one cierpienie Białorusinów. Więźniów są tysiące. Około 1500 osób znamy z imienia i nazwiska - zaznaczył.

Czytaj także:

***

9 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią. Białoruska opozycja wzywa, by tego dnia okazać swoje wsparcie dla Białorusinów, walczących o wolność swego kraju. W wielu miastach Europy odbędą się pikiety i demonstracje poparcia. W Warszawie marsz solidarnościowy rozpocznie się o godzinie 18 przed katedrą św. Floriana na Pradze. https://www.facebook.com/events/258758023595339

***

Opracowała Agnieszka Kamińska, PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także