Ambasador USA: rosyjskie ataki tylko wzmacniają naszą determinację, by wspierać Ukrainę
Amerykańska dyplomacja poinformowała, że rosyjskie uderzenia w ukraińską infrastrukturę portową to również uderzenia w światowe dostawy żywności. Ambasador USA na Ukrainie nazwała te ataki "oburzającymi" i zadeklarowała jeszcze większe wsparcie dla Kijowa.
2023-08-16, 23:10
- Rosyjskie bezczelne, nielegalne ataki na infrastrukturę cywilną tylko wzmacniają naszą determinację na rzecz wsparcia Ukrainy i tych osób na całym świecie, które są zależne od eksportu ukraińskich produktów rolnych - zadeklarowała w środę na Twitterze ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink.
Rosyjski atak na ukraińskie zboże
Przedstawicielka USA odniosła się w ten sposób do kolejnego ostrzału magazynów zbożowych nad Dunajem, przeprowadzonego przez Rosjan w nocy z wtorku na środę. - Rosja ponownie uderza w ciągu nocy w ukraińską infrastrukturę portową i światowe dostawy żywności - zauważyła Brink. Ambasador określiła działania Kremla mianem "oburzających".
- W ataku rosyjskich dronów na nasz port rzeczny uszkodzone zostały magazyny zbożowe. Nikt nie zginął ani nie został ranny - poinformował wcześniej Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego na południu Ukrainy.
Blokada ukraińskich portów
W połowie lipca Kreml wprowadził de facto blokadę ukraińskich portów, wycofując się z tzw. umowy zbożowej. Porozumienie zawarte pod auspicjami ONZ i umożliwiające Ukrainie eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne obowiązywało od lipca 2022 roku.
REKLAMA
Po odstąpieniu od umowy Rosjanie zintensyfikowali ataki na infrastrukturę portową Ukrainy. 2 sierpnia władze w Kijowie poinformowały o zniszczeniu silosu zbożowego w Izmaile. Według Prokuratury Generalnej uszkodzone zostały tam również m.in. portowe magazyny oraz budynki administracyjne. Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow przekazał, że w Izmaile zniszczono niemal 40 tys. ton zboża.
Izmaił leży nad Dunajem, który wyznacza w tym miejscu naturalną granicę między Ukrainą i Rumunią. Po wycofaniu się Rosji z porozumienia zbożowego port ten służył jako główna alternatywna trasa eksportu ukraińskiej żywności.
Tymczasowy korytarz humanitarny
Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała w ubiegłym tygodniu, że uruchamia tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne, z którego w najbliższych dniach zaczną korzystać statki handlowe oczekujące dotychczas w portach. Korytarz ma umożliwić wypłynięcie z Odessy, Czarnomorska i Piwdennego statków handlowych pozostających w tych portach od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj.
Korytarz zaczął funkcjonować w środę, gdy port w Odessie opuścił pierwszy kontenerowiec - przekazał ukraiński parlamentarzysta Ołeksij Honczarenko.
REKLAMA
Posłuchaj
- Rosjanie mają coraz większe problemy z logistyką na Krymie. "Półwysep przypomina wyspę pod tym względem"
- "Są ofiary śmiertelne i ranni cywile, w tym dzieci". Ukraiński sztab o kolejnych atakach Rosjan
IAR/PAP/łs
REKLAMA