Kiszyniów wciąż obawia się rosyjskich prowokacji. Polska wspiera mołdawską policję
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że Mariusz Kamiński rozpoczął w poniedziałek wizytę w Kiszyniowie. Spotkał się z szefem mołdawskiej Brygady Policji Sił Specjalnych "Fulger" i przedstawicielami Fundacji Solidarności Międzynarodowej.
2023-09-11, 12:03
O wizycie szefa polskiego MSWiA w Mołdawii resort poinformował w poniedziałek przed południem na Twitterze.
"Szef #MSWiA @Kaminski_M_ rozpoczął wizytę w #Kiszyniów. Minister spotkał się z szefem mołdawskiej Brygady Policji Sił Specjalnych »Fulger« – jednostki policji Generalnego Inspektoratu Policji oraz z przedstawicielami Fundacji Solidarności Międzynarodowej" - napisało MSWiA.
Pomoc dla Mołdawii
Na początku czerwca Mariusz Kamiński informował, że mołdawskim policjantom przekazany został sprzęt pochodzący z zasobów polskich formacji. Były to broń i amunicja, ale też sprzęt ochronny, czyli m.in. hełmy kuloodporne, kamizelki kuloodporne czy maski przeciwgazowe. Do przetransportowania wsparcia potrzeba było sześciu lotów wojskowych maszyn - dwóch lotów Herculesa i czterech lotów Casy.
Szef MSWiA podkreślał wówczas, że "niepodległa i suwerenna Mołdawia, opierająca się próbom wewnętrznej destabilizacji, potrzebuje naszego wsparcia".
REKLAMA
Wsparcie dla Ukrainy
Mimo własnych problemów Mołdawia wspiera Ukrainę w walce z Rosją. W połowie sierpnia mołdawska prezydent Maia Sandu spotkała się z mieszkającymi w tym kraju Ukraińcami. Wyraziła solidarność z walczącym krajem i zadeklarowała dalszą pomoc.
Zobacz także na i.pl: Mołdawia ma problem. Wybory w Gagauzji, czyli agent Rosji w prozachodnim rządzie
Cytowana przez portal mołdawskiego radia publicznego powiedziała, że Mołdawia razem z Ukrainą będzie też nadal kroczyć na drodze do integracji europejskiej. Głowa państwa mołdawskiego wyraziła solidarność z walczącą Ukrainą i narodem ukraińskim, po raz kolejny potępiła wojnę i okrucieństwa popełniane przez Rosję.
Goszczeni przez prezydent Sandu Ukraińcy dziękowali za pomoc, jakiej udziela im Mołdawia w związku z wojną z Rosją. Według danych władz Mołdawii, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę schroniło się tu około stu tysięcy obywateli tego kraju. Według mołdawskiej Straży Granicznej, każdego dnia wspólną granicę przekracza średnio siedem tysięcy obywateli Ukrainy. Mołdawia liczy dwa i pół miliona obywateli i jest uznawana za najbiedniejsze państwo Europy.
REKLAMA
- UE przekazała Ukrainie i Mołdawii środki odebrane Rosji i Białorusi. Decyzja podyktowana wojną
- Nowe informacje ws. Ludmiły Kozłowskiej. Mołdawskie służby: nigdy nie mieliśmy kontaktu z nią ani z jej mężem
- Mołdawia chce bronić się przed Rosją. Kraj otrzyma kolejny pakiet pomocy z UE
Posłuchaj rozmowy. Kucharska-Dziedzic: nie możemy zostawić Ukraińców bez pomocy
REKLAMA
dz/PAP, IAR
REKLAMA