20 lat temu Szwedzi odrzucili euro. Wizja wspólnej waluty wciąż ich nie przekonuje

W czwartek mija 20 lat od referendum, w którym Szwedzi odrzucili euro. Według sondaży w Szwecji rośnie grono zwolenników przyjęcia euro, nadal jednak dominuje liczba osób chcących zachować narodową walutę. Jak decyzja sprzed dwóch dekad wpłynęła na szwedzką gospodarkę? 

2023-09-14, 12:17

20 lat temu Szwedzi odrzucili euro. Wizja wspólnej waluty wciąż ich nie przekonuje
W czwartek mija 20 lat od referendum, w którym Szwedzi odrzucili wprowadzenie euro. Foto: Shutterstock/Onur Akkurt

Według sondaży przeprowadzonych w Szwecji przeciwnicy wspólnej unijnej waluty wciąż mają przewagę, choć mający miejsce w ostatnich miesiącach rekordowy spadek wartości waluty narodowej - korony - zwiększył odsetek zwolenników euro.

20. rocznica referendum

W plebiscycie 14 września 2003 roku 55,9 proc. głosujących opowiedziała się przeciwko euro, a 42 proc. była na "tak".

Od tego czasu w debacie politycznej temat euro praktycznie nie istniał.

Zmienne sondaże

Szwedzi najbardziej sceptyczni wobec waluty europejskiej byli w 2012 roku po kryzysie finansowym strefy euro. Wówczas aż 81 proc. ankietowanych w badaniu Szwedzkiego Urzędu Statystycznego (SCB) twierdziło, że w przypadku kolejnego referendum zagłosowałoby na "nie".

REKLAMA

W sondażu SCB z maja tego roku przeciwko euro opowiedziało się 50,5 proc. badanych, a wspólną walutę poparło 30,6 proc.

Zobacz także na i.pl: Potężne problemy Szwecji po przyjęciu tysięcy migrantów. Nawet policja nie była na to gotowa

Zyski z zachowania narodowej waluty

Wzrost poparcia dla euro komentatorzy tłumaczą spadkiem wartości korony wobec euro. O ile jeszcze w 2012 roku za jedno euro płacono 8,70 korony, to w sierpniu tego roku 11,94 - najwięcej w historii. Wpłynęło to na wzrost cen wielu importowanych ze strefy euro towarów oraz kosztów wyjazdów do krajów UE.

Według analityków obecnie słaba wartość korony wobec euro wynika "ze złej marki Szwecji", kraju borykającego się z zadłużeniem sektora nieruchomości, wynikającego z rosnących stóp procentowych, problemami wojny gangów, zagrożeniem terrorystycznym oraz przedłużającego się wejścia do NATO.

REKLAMA

Jednocześnie utrzymanie narodowej waluty pozwoliło Szwecji na osiągnięcie większego wzrostu gospodarczego od strefy euro.

Zobacz także na TVP Info: Wojna gangów imigranckich w Szwecji. Dwie ofiary w dwóch strzelaninach

Kto za wprowadzeniem euro

Obecnie wprowadzenie euro w Szwecji lansuje jedynie niewielka centroprawicowa partia Liberałowie wchodząca w skład prawicowego rządu premiera Ulfa Kristerssona, który według podpisanej w ubiegłym roku umowy koalicyjnej nie ma takich planów.

Zdaniem szefa Liberałów Johana Pehrsona Szwecja powinna wprowadzić europejską walutę najpóźniej w 2028 roku, aby "zwiększyć swoje wpływy w Brukseli".

REKLAMA

"Płynąc promem z Trelleborga (Szwecja) do Rostocku (Niemcy) nie powinniśmy tracić z powodu niespodziewanej zmiany kursu euro" - przekonuje Pehrson w czwartek na łamach gazety "Svenska Dagbladet".

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej