"Musimy się przygotować na długą wojnę". Sekretarz generalny NATO o sytuacji na Ukrainie

- Nie należy się spodziewać szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jak dodał w wywiadzie dla niemieckiej grupy medialnej Funke, "pokój nastąpi, gdy broń złoży Rosja, jeśli jednak poddadzą się Ukraińcy, to ich kraj przestanie istnieć".

2023-09-17, 09:04

"Musimy się przygotować na długą wojnę". Sekretarz generalny NATO o sytuacji na Ukrainie
Szef NATO: musimy się przygotować na długą wojnę na Ukrainie.Foto: FB/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

- Większość wojen trwała dłużej, niż przewidywano, gdy się zaczynały. Musimy zatem przygotować się na długą wojnę na Ukrainie - powiedział Stoltenberg w wywiadzie opublikowanym w niedzielę. - Wszyscy chcemy szybkiego pokoju, ale jednocześnie musimy przyznać, że jeśli prezydent (Wołodymyr) Zełenski i Ukraińcy przestaną walczyć, to ich kraj przestanie istnieć - dodał szef NATO.

"Prędzej czy później Ukraina będzie w NATO"

Według jego słów pokój nastąpi, gdy broń złoży Władimir Putin i Rosja. Stoltenberg ocenił także, że po zakończeniu wojny potrzebne będą gwarancje dla Ukrainy, inaczej bowiem "historia może się powtórzyć". 

Stoltenberg wyraził też przekonanie, że "prędzej czy później Ukraina będzie w NATO".

Czytaj także:

REKLAMA

Sytuacja na froncie

Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował, że w ciągu ostatniej doby doszło do 30 starć między wojskami ukraińskimi a rosyjskimi.

Rosjanie przeprowadzili 8 ostrzałów rakietami niekierowanymi i 57 ataków lotniczych. Obiekty wojskowe i cywilne 30 razy były celem ataków artyleryjskich, głównie w regionach Charkowa, Ługańska, Doniecka, Zaporoża i Chersonia. Ponadto siły rosyjskie przeprowadziły atak 17-ma dronami, które zostały zniszczone przez obronę przeciwlotniczą Ukrainy.

Czytaj także w tvp.info: Atak na stocznię w okupowanym Sewastopolu. Uszkodzono dwa rosyjskie okręty

Jak podaje ukraiński sztab, wskutek ostrzałów rakietowych minionej dobry ucierpiała szczególnie ludność cywilna Charkowa. Są ofiary śmiertelne i ranni. Zniszczonych i uszkodzonych zostało tam także ponad 15 prywatnych budynków mieszkalnych, liceum i infrastruktura cywilna.

REKLAMA

Ukraińscy żołnierze nadal prowadzą działania obronne na wschodzie i południu Ukrainy, natomiast operacje ofensywne prowadzone są na kierunku Melitopola i Bachmutu. W tych rejonach sukcesywnie niszczone są zgrupowania wroga, a Ukraińcy wyzwalają okupowane terytoria.

Próba przełamania ukraińskiej obrony

W okolicach Awdijwki i Marjinki Rosjanie wielokrotnie próbowali przełamać ukraińską obronę. Podobne próby podejmowane były w obwodzie donieckim i Zaporożu. Wszędzie Ukraińcy zdołali utrzymać pozycje, zadając jednocześnie znaczne straty wrogom.

Ukraińskie siły powietrzne przeprowadziły 12 nalotów na zgrupowania wojsk rosyjskich, a artyleria uderzyła trzykrotnie w miejsca koncentracji jednostek rakietowych i pięciokrotnie w artylerię wroga.

REKLAMA

Rosjanie w dalszym ciągu gromadzą wojska na granicy Ukrainy w pobliżu Siewierska i Słobożańska. Według najnowszego raportu ukraińskiego sztabu, siły rosyjskie zwiększaja także powierzchnię pól minowych wzdłuż swojej granicy państwowej w obwodzie biełgorodzkim.

ZOBACZ TAKŻE: Jens Stoltenberg dla Polskiego Radia

PAP/IAR/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej