more_horiz
Wiadomości

Rosja stacza się coraz niżej. Trwają systematyczne represje

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 11:50
Sytuacja w zakresie praw człowieka w Rosji znacznie się pogorszyła od lutego 2022 roku, gdy rozpoczęła się inwazja na Ukrainę; w Rosji prowadzone są systematyczne represje wobec organizacji społeczeństwa obywatelskiego - stwierdzono w najnowszym raporcie ONZ dotyczącym Rosji, na jaki powołuje się w poniedziałek agencja Reutera.
Raport ONZ: w Rosji trwają systematyczne represje od początku inwazji na Ukrainę
Raport ONZ: w Rosji trwają systematyczne represje od początku inwazji na UkrainęFoto: Shutterstock/Konstantin Lenkov

To pierwszy raz w 16-letniej historii oenzetowskiej Rady Praw Człowieka, gdy ten organ został upoważniony do zbadania sytuacji w zakresie praw człowieka w jednym z pięciu krajów, które są stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Poza Rosją stałymi członkami są Chiny, Francja, USA i Wielka Brytania.

Masowe aresztowania krytyków wojny

W raporcie zarzuca się władzom rosyjskim dokonywanie masowych, arbitralnych aresztowań krytyków prowadzonej przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie i stwierdza się, że zatrzymanym grozi śmierć m.in. z powodu stosowanych przez władze tortur.

"Władze rosyjskie poważnie ograniczyły wolność zrzeszania się, pokojowych zgromadzeń i wolność słowa, zarówno w internecie, jak i poza nim, oraz zasadniczo podważyły niezależność sądownictwa i gwarancje sprawiedliwego procesu" - napisano w raporcie.

"Wobec dysydentów arbitralnie nakłada się szereg kar administracyjnych, a wobec pokojowych demonstrantów używa się siły" - stwierdzono. Eksperci udokumentowali również "niedawne ograniczenia legislacyjne, które są wykorzystywane do nakładania kagańców na społeczeństwo obywatelskie i karania działaczy na rzecz praw człowieka i innych osób za ich antywojenne stanowisko".

Główną autorką raportu, specjalną sprawozdawczynią jest Mariana Kacarowa, była dziennikarka z Bułgarii, która odniosła się również do prób utrudniania jej pracy nad dokumentem przez władze Rosji. W jej opinii te rosyjskie działania pokazały "brak woli politycznej do wywiązania się ze swoich zobowiązań w zakresie praw człowieka". Moskwa już wcześniej zapowiadała, że nie zamierza współpracować z ONZ w zakresie raportu.

Nakaz aresztowania Putina

W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina oraz Marii Lwowej-Biełowej, rzeczniczki praw dziecka w Rosji, oskarżonych o zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji i przesiedleniu dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej.

Zobacz także w i.pl: "To byłoby gorsze niż Bucza i Irpień. To byłaby potworna rzeź Warszawy". Ekspert: Na to rząd Tuska naraził Polskę

Czytaj więcej:

Zobacz także: Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także