more_horiz
Wiadomości

Szczyt ONZ. Andrzej Duda spotka się z Guterresem i Erdoganem. Tematem tranzyt ukraińskiego zboża

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 21:07
Kwestia ukraińskiego zboża będzie jednym z tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym ONZ oraz prezydentem Turcji. Chodzi o zbadanie możliwości przywrócenia eksportu zboża przez porty na Morzu Czarnym.
Tematem rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w kuluarach szczytu ONZ mająbyć korytarze zbożowe przez Morze Czarne
Tematem rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w kuluarach szczytu ONZ mają być korytarze zbożowe przez Morze CzarneFoto: Glebzter/ Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda jest w Nowym Jorku w związku z rozpoczynającym się we wtorek Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

Zarówno podczas spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem jak i z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem - polski prezydent ma mówić przede wszystkim o sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

Prezydent Andrzej Duda w ONZ. Omówi kwestię eksportu zboża przez Morze Czarne

Prezydencki minister Marcin Przydacz zapowiada, że jednym z tematów będzie także kwestia wznowienia eksportu ukraińskiego zboża przez porty na Morzu Czarnym, w tym przez Odessę.

- Polska uważa, że tutaj przede wszystkim trzeba naciskać dyplomatycznie na Rosję, aby odblokowała możliwości transportu zboża przez Morze Czarne. Tym samym, zmniejszy się nacisk gospodarczy na granice wschodnie Unii Europejskiej, na granice Polski, Słowacji, Węgier czy Rumuni - mówił w Nowym Jorku minister Marcin Przydacz.

To właśnie szef ONZ i turecki prezydent w ubiegłym roku wynegocjowali porozumienie zbożowe Rosji z Ukrainą. W tym roku jednak Rosja to porozumienie zerwała.

Czytaj także w PAP.pl: Rozmowa Duda-Zełenski w Nowym Jorku. Ujawniono tematy

Tymczasowe korytarze do ewakuacji statków

W poniedziałek po południu kolejny statek wypłynął z portu morskiego w Odessie na Ukrainie. "Puma" kieruje się do Bosforu tymczasowym korytarzem żeglugowym, utworzonym w celu umożliwienia ewakuacji statków znajdujących się w ukraińskich portach Czarnomorsk, Odessa i Piwdiennyj.

"Puma" przebywała w Odessie od 19 lutego ubiegłego roku i nie mógł opuścić portu z powodu rosyjskiej agresji na terenie Ukrainy i zamknięcia niektórych obszarów Morza Czarnego. Na jej pokładzie znajduje się 16 tysięcy ton metalu i 14 tysięcy ton rzepaku.

Czytaj także w TVP.Info: Rosyjski pilot próbował w 2022 r. zestrzelić brytyjski samolot

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MSZ Paweł Jabłońśki gościem Polskiego Radia:


Zobacz także

Zobacz także