Kryzys na Lampedusie. Minister Kamiński: UE powinna zastosować brytyjskie rozwiązanie

- Anglicy mają świetne pomysły, co do zasady, które powinna zastosować Unia Europejska. Trzeba tworzyć poza Europą hotspoty dla nielegalnych migrantów  - ocenił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

2023-09-20, 11:40

Kryzys na Lampedusie. Minister Kamiński: UE powinna zastosować brytyjskie rozwiązanie
"Dla Włoch byłby to idealny model". Szef MSWiA o sytuacji na Lampedusie: UE powinna zastosować brytyjskie rozwiązanie. Foto: PAP/EPA/CIRO FUSCO

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński był w środę gościem w Radiu Zet. Mówił m.in. o sytuacji na wyspie Lampedusa oraz o mechanizmie relokacji nielegalnych migrantów.

Hotspoty poza Europą?

- Rozmawiałem o tym w poniedziałek z minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Suellą Braverman. Anglicy mają świetne pomysły, co do zasady, które powinna zastosować Unia Europejska - podkreślił Mariusz Kamiński.

- Tworzyć poza Europą tzw. hotspoty, czyli te miejsca, gdzie nielegalni migranci przechodziliby procedurę. Każdy nielegalny imigrant ujawniony w Europie powinien być wywożony poza granice Europy, to też ma duże znaczenie prewencyjne i dopiero tam badany. To Anglicy realizują - wyjaśnił.

Minister tłumaczył, że Wielka Brytania przyjęła ustawę w parlamencie brytyjskim i podpisała umowę z Rwandą na to, że "wszyscy nielegalni migranci z Afryki, którzy zostaną ujawnieni w Wielkiej Brytanii, na koszt władz brytyjskich zostaną przewiezieni do przygotowanych osiedli za pieniądze brytyjskie".

REKLAMA

- Tam urzędnicy brytyjscy będą badali, czy kwalifikują się do uzyskania azylu w Wielkiej Brytanii - powiedział Mariusz Kamiński.

Zobacz na TVP Info: Francja zmienia zdanie. Nie przyjmie migrantów z Lampedusy

Szef MSWiA: dla Włoch byłby to idealny model

- Ci, którzy będą mieli pozytywną decyzję zostaną na koszt władz brytyjskich przewiezieni do Wielkiej Brytanii. Ci, którzy takiej pozytywnej decyzji nie uzyskają zostaną - na koszt władz brytyjskich - przewiezieni do kraju ich pochodzenia. To jest zdecydowane, radykalne i zgodne z prawem działanie władz brytyjskich - podał.

- Bardzo żałuję, że Wielka Brytania nie jest w Unii Europejskiej. Rozmawialiśmy z panią minister Braverman, żeby ten model był inspirujący dla Unii Europejskiej właśnie w przypadku Włoch. Dla Włoch byłby to idealny model - ocenił szef MSWiA.

REKLAMA

Zobacz na i.pl: Kryzys migracyjny na Lampedusie. Arkadiusz Mularczyk: Jest w interesie Rosji Putina

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik gościem Polskiego Radia:

ms/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej