- To, że prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował Niemcy do objęcia stanowiska stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, nie budzi najlepszych skojarzeń - ocenił w Polskim Radiu 24 były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło. - Niemcy są współodpowiedzialne za wybuch wojny na Ukrainie, ponieważ ośmieliły Rosję i pomogły jej pozyskiwać pieniądze ze sprzedaży gazu - przypomniał.
Jego zdaniem "jest kilka czynników, które mogą świadczyć o tym, że doszło do rozmowy, konsultacji" niemiecko-ukraińskich. Zwrócił uwagę na możliwość obiecania przez Niemcy otworzenia szybko rozmów akcesyjnych do Unii Europejskiej albo dostarczenia rakiet dalekiego zasięgu Taurus.
"Geopolityki nie da się zmienić". Piekło apeluje o dobre relacje Warszawy z Kijowem
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, relacje Kijowa i Niemiec to "never ending story". Zwrócił uwagę, że były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i jego otoczenie jest "mocno krytyczne" wobec wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego skierowanej pod adresem Polski.
- Orientowanie się w takiej sytuacji wyłącznie na Niemcy i lekceważenie kraju, który jest sąsiadem, i to dość potężnym, Ukrainy, nie jest najlepszym pomysłem - ocenił dyplomata. Jego zdaniem niedobrym pomysłem są również wypowiedzi takie, jak niemieckiego polityka zarzucającego Polsce, że jest solidarna, kiedy jej wygodnie. - To coś na pograniczu politycznej arogancji - stwierdził.
- Nie należy robić z tego w tej chwili gigantycznej afery, tylko próbować sobie swoje racje wyjaśnić - argumentował. - Jesteśmy na siebie skazani: Polska jest sąsiadem Ukrainy, Ukraina sąsiadem Polski. Geopolityki nie da się zmienić, ale należy pracować tak, byśmy mogli osiągnąć z tego wspólne korzyści - apelował Jan Piekło.
Więcej w nagraniu:
19:54 Jan-Piekło--[PR24]PR24 (mp3) 21 wrzesień 2023 14_07_02.mp3 Jan Piekło: Niemcy są współodpowiedzialne za wybuch wojny na Ukrainie, bo ośmieliły Rosję ("Temat dnia/ Gość PR24")
Czytaj także w Niezalezna.pl: Niemiecki minister oskarża Polskę o „niepełną solidarność” z Ukrainą. „To już szczyt wszystkiego”
Zełenski chce zwiększenia liczby stałych członków RB ONZ. Proponuje Niemcy
W środę Zełenski oświadczył na forum ONZ, że - w jego ocenie - Niemcy, a także m.in. Unia Afrykańska, Indie, Japonia, państwa muzułmańskie oraz kraje Pacyfiku i Ameryki Południowej powinny uzyskać stałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Według prezydenta Ukrainy poszerzenie Rady mogłoby przeciwdziałać negatywnym skutkom prawa weta, którym dysponuje Rosja - jeden z pięciu stałych członków tego gremium.
Czytaj także w I.pl: "Przez Niemców, którym pewnie nie zależy na współpracy Polski i Ukrainy". Ekspert o hipotezach ws. reakcji Kijowa na polskie embargo
[ZOBACZ TAKŻE] Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski gościem Polskiego Radia 24:
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Paweł Zieliński
Gość: Jan Piekło (były ambasador Polski w Kijowie)
Data emisji: 21.09.2023
Godzina emisji: 14.06
Polskie Radio 24, PAP/ mbl