more_horiz
Wiadomości

"Orientowanie się wyłącznie na Niemcy to zły pomysł". Jan Piekło przestrzega Zełenskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 15:08
- Jest kilka czynników, które mogą świadczyć o tym, że doszło do rozmowy, konsultacji niemiecko-ukraińskich - powiedział w Polskim Radiu 24 były ambasador w Kijowie Jan Piekło, komentując apele Wołodymyra Zełenskiego wygłoszone w ONZ. Jego zdaniem orientowanie się wyłącznie na Niemcy i lekceważenie kraju, który jest sąsiadem, i to dość potężnym, Ukrainy, nie jest najlepszym pomysłem.
Zdaniem Jana Piekły, orientowanie się wyłącznie na Niemcy jest błędem Ukrainy
Zdaniem Jana Piekły, "orientowanie się wyłącznie na Niemcy" jest błędem UkrainyFoto: Dmytro Larin/ Shutterstock/ Alexandros Michailidis/ Shutterstock

- To, że prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował Niemcy do objęcia stanowiska stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, nie budzi najlepszych skojarzeń - ocenił w Polskim Radiu 24 były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło. - Niemcy są współodpowiedzialne za wybuch wojny na Ukrainie, ponieważ ośmieliły Rosję i pomogły jej pozyskiwać pieniądze ze sprzedaży gazu - przypomniał. 

Jego zdaniem "jest kilka czynników, które mogą świadczyć o tym, że doszło do rozmowy, konsultacji" niemiecko-ukraińskich. Zwrócił uwagę na możliwość obiecania przez Niemcy otworzenia szybko rozmów akcesyjnych do Unii Europejskiej albo dostarczenia rakiet dalekiego zasięgu Taurus.

"Geopolityki nie da się zmienić". Piekło apeluje o dobre relacje Warszawy z Kijowem

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, relacje Kijowa i Niemiec to "never ending story". Zwrócił uwagę, że były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i jego otoczenie jest "mocno krytyczne" wobec wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego skierowanej pod adresem Polski. 

- Orientowanie się w takiej sytuacji wyłącznie na Niemcy i lekceważenie kraju, który jest sąsiadem, i to dość potężnym, Ukrainy, nie jest najlepszym pomysłem - ocenił dyplomata. Jego zdaniem niedobrym pomysłem są również wypowiedzi takie, jak niemieckiego polityka zarzucającego Polsce, że jest solidarna, kiedy jej wygodnie. - To coś na pograniczu politycznej arogancji - stwierdził. 

- Nie należy robić z tego w tej chwili gigantycznej afery, tylko próbować sobie swoje racje wyjaśnić - argumentował. - Jesteśmy na siebie skazani: Polska jest sąsiadem Ukrainy, Ukraina sąsiadem Polski. Geopolityki nie da się zmienić, ale należy pracować tak, byśmy mogli osiągnąć z tego wspólne korzyści - apelował Jan Piekło. 

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj
19:54 Jan-Piekło--[PR24]PR24 (mp3) 21 wrzesień 2023 14_07_02.mp3 Jan Piekło: Niemcy są współodpowiedzialne za wybuch wojny na Ukrainie, bo ośmieliły Rosję ("Temat dnia/ Gość PR24")

Czytaj także w Niezalezna.pl: Niemiecki minister oskarża Polskę o „niepełną solidarność” z Ukrainą. „To już szczyt wszystkiego”

Zełenski chce zwiększenia liczby stałych członków RB ONZ. Proponuje Niemcy

W środę Zełenski oświadczył na forum ONZ, że - w jego ocenie - Niemcy, a także m.in. Unia Afrykańska, Indie, Japonia, państwa muzułmańskie oraz kraje Pacyfiku i Ameryki Południowej powinny uzyskać stałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Według prezydenta Ukrainy poszerzenie Rady mogłoby przeciwdziałać negatywnym skutkom prawa weta, którym dysponuje Rosja - jeden z pięciu stałych członków tego gremium.

Czytaj także w I.pl: "Przez Niemców, którym pewnie nie zależy na współpracy Polski i Ukrainy". Ekspert o hipotezach ws. reakcji Kijowa na polskie embargo

[ZOBACZ TAKŻE] Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski gościem Polskiego Radia 24

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyPaweł Zieliński

GośćJan Piekło (były ambasador Polski w Kijowie)

Data emisji: 21.09.2023

Godzina emisji: 14.06


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także