more_horiz
Wiadomości

KE organizuje spotkanie ws. ukraińskiego zboża. Polska stawia jednoznaczny warunek

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 09:49
Komisja Europejska organizuje w czwartek spotkanie w ramach tak zwanej platformy zbożowej. Polska stawia warunek - Ukraina najpierw musi wycofać skargę, złożoną w Światowej Organizacji Handlu. O szczegółach nasza brukselska korespondentka Beata Płomecka.
Komisja Europejska organizuje w czwartek spotkanie w ramach tak zwanej platformy zbożowej. Polska stawia warunek - Ukraina najpierw musi wycofać skargę, złożoną w Światowej Organizacji Handlu
Komisja Europejska organizuje w czwartek spotkanie w ramach tak zwanej platformy zbożowej. Polska stawia warunek - Ukraina najpierw musi wycofać skargę, złożoną w Światowej Organizacji HandluFoto: Shutterstock/Artem Grebenyuk

Chodzi o konsultacje prowadzone od kilku miesięcy w sprawie nadmiernego importu zboża, prowadzone przez Komisję z udziałem pięciu przyfrontowych krajów, czyli Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier, a także Ukrainy. Po złożeniu przez Ukrainę skargi w WTO Warszawa zapowiedziała, że nie będzie uczestniczyć w platformie, by Kijów nie wykorzystał informacji z tego spotkania.

Ukraina zaskarżyła Polskę

Ukraina zaskarżyła Polskę, Słowację i Węgry za ich jednostronne zakazy importu po zniesieniu przed tygodniem przez Komisję unijnej blokady na pszenicę, kukurydzę, słonecznik i rzepak. Komisja Europejska oczekuje, ze wszystkie kraje będą obecne na czwartkowym spotkaniu.

 - W tym tygodniu prowadziliśmy konstruktywne rozmowy i liczymy na kontynuację dobrej współpracy” - powiedziała rzeczniczka Komisji, Miriam Garcia Ferrer. „Pierwszy krok to wycofanie przez Ukrainę skargi z WTO - odpowiada ambasador Polski przy Unii, Andrzej Sadoś. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką wskazuje na bezpieczeństwo procesowe. Chodzi o to, by Ukraina nie wykorzystała spotkań w ramach platformy w sporze przed Światową Organizacją Handlu.

Zobacz na TVP Info: Premier Morawiecki apeluje do prezydenta Zełenskiego, żeby nie obrażał Polaków

Negocjacje z Ukrainą 

Polska czeka też na zmieniony plan z Ukrainy, dotyczący ograniczenia napływu zboża do państw przyfrontowych, aby nie dochodziło do destabilizacji sytuacji na rynkach w tych krajach. Plan, który Kijów przedstawił, jest dla Polski nie do zaakceptowania, bo - jak tłumaczy Warszawa - ukraińskie władze będą miały ostanie zdane przy wydawaniu pozwoleń na eksport zboża mimo sprzeciwu krajów członkowskich.

Komisja Europejska przekonuje, że nie ma takiego zagrożenia i negatywna opinia unijnych stolic będzie przez Kijów respektowana. Ale komisarza do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski przestrzega przed systemem licencjonowania eksportu zboża, który - jak podkreśla - może rodzić korupcję.

Z piątki przyfrontowych krajów w negocjacje z Ukrainą zaangażowały się Rumunia i Bułgaria, a ostatnio także Słowacja. Do połowy przyszłego miesiąca ma ona jeszcze utrzymywać blokadę importu z Ukrainy, ale po wynegocjowaniu systemu licencjonowania eksportu i ograniczeń w wwozie zboża do Unii jest gotowa znieść ten zakaz.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:54 12567010_1.mp3 Komisja Europejska organizuje w czwartek spotkanie w ramach tak zwanej platformy zbożowej. Polska stawia warunek. O szczegółach korespondent Polskiego Radia z Brukseli Beata Płomecka

Minister rolnictwa Robert Telus

IAR/kg

Zobacz także

Zobacz także