UE ma przedłużyć ochronę dla uchodźców z Ukrainy. Polska chce najpierw gwarancji pieniędzy na ten cel

Unia Europejska przygotowuje się do przedłużenia tymczasowej ochrony dla uchodźców z Ukrainy. Polska domaga się, by najpierw Komisja zagwarantowała pieniądze na ten cel. Hiszpania, kierująca pracami Wspólnoty w tym półroczu chce, by w czwartek decyzję o przedłużeniu ochrony dla uchodźców z Ukrainy zatwierdzili ministrowie spraw wewnętrznych dwudziestkisiódemki na spotkaniu w Brukseli. Przepisy wygasają w marcu przyszłego roku i mają być przedłużone o kolejny rok. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 

2023-09-27, 23:09

UE ma przedłużyć ochronę dla uchodźców z Ukrainy. Polska chce najpierw gwarancji pieniędzy na ten cel
Uchodźcy z Ukrainy.Foto: Stcc / Shutterstock

Polska argumentuje, że jest jeszcze czas na taką decyzję i że najpierw unijne kraje, które przyjmują uchodźców, powinny otrzymać wsparcie z Brukseli. Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś powiedział dziennikarzom, że sprawą powinni się zająć między innymi przywódcy unijnych państw na nieformalnym szczycie w przyszłym tygodniu w Hiszpanii i pod koniec przyszłego miesiąca w Brukseli, już na formalnym spotkaniu.

Wtedy - jak tłumaczył ambasador - planowana jest rozmowa na temat rewizji europejskiego budżetu.

- Będą dyskutowane kwestie nowych okoliczności, w których jesteśmy. Jesteśmy w tej grupie państw, które uważają, że Komisja Europejska powinna spełnić konkluzje wielokrotnie przyjmowane przez Radę Europejską, które nakazują stworzenie takich instrumentów finansowych - powiedział ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś.

Posłuchaj

UE ma przedłużyć ochronę dla uchodźców z Ukrainy, Polska chce pieniędzy na ten cel (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Czechy i Polska z podobnym stanowiskiem

Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że podobne do Polski stanowisko prezentują także Czechy. Ale do podjęcia decyzji o przedłużeniu tymczasowej ochrony dla uchodźców z Ukrainy wystarczą głosy większości krajów.

REKLAMA

Przepisy, po które Unia Europejska sięgnęła po raz pierwszy w historii w ubiegłym roku, dają prawo uchodźcom z Ukrainy do pracy, edukacji, opieki społecznej, służby zdrowia, zakwaterowania oraz legalnego pobytu.

Czytaj więcej:

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej