more_horiz
Wiadomości

Ukraina dołączyła do Rady Gubernatorów MAEA. Zełenski podziękował wszystkim, którzy poparli ich wniosek

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 20:30
Ukraina dołączyła do Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na lata 2023-2025. Poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski na portalu X (dawniej Twitter).
Ukraina dołączyła do Rady Gubernatorów MAEA
Ukraina dołączyła do Rady Gubernatorów MAEAFoto: Shutterstock/Max Sky

"Ukraina pozostaje wiarygodnym partnerem międzynarodowym w dziedzinie energii jądrowej i dołoży wszelkich starań, aby wzmocnić ważną rolę MAEA oraz zwiększyć bezpieczeństwo jądrowe" - podkreślił prezydent.

Polityk podziękował też wszystkim krajom, które poparły wniosek Ukrainy. "Wszyscy musimy współpracować - wszyscy na świecie, którzy cenią sobie bezpieczeństwo - aby położyć kres wszelkimformom szantażu nuklearnego, który Rosja próbuje ustanowić normą" - napisał ukraiński przywódca.

Rada Gubernatorów jest jednym z dwóch organów decyzyjnych MAEA. Do jej zadań należy między innymi rozpatrywanie wniosków o członkostwo w organizacji i publikowanie standardów bezpieczeństwa MAEA. Rada przedstawia także zalecenia dotyczące sprawozdań finansowych, programu i budżetu MAEA oraz powołuje Dyrektora Generalnego organizacji. Rada Gubernatorów liczy obecnie 35 członków.

Zaporoska Elektrownia Atomowa

Ukraińska Zaporoska Elektrownia atomowa była w ostatnich miesiącach szczególnym obiektem zainteresowania MAEA z powodu zajęcia jej przez Rosjan. Kilka dni temu w elektrowni zakończono wiercenie 10 zbiorników na wody gruntowe, mające służyć do chłodzenia reaktorów. Celem prac jest poprawa sytuacji, która wynikła po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Zbiorniku Kachowskim. 

O zakończeniu wierceń poinformowały media ukraińskie, powołując się na oficjalny komunikat Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Ogółem powstać ma 11 studni wód gruntowych, które pozwolą na uzyskanie 250 metrów sześc. wody na godzinę i podtrzymanie w ten sposób zapasów wody do chłodzenia reaktorów.

Czytaj także:

Zobacz również: Marcin Przydacz w Polskim Radiu

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także