more_horiz
Wiadomości

Ponad 100 tys. Ormian opuściło Górski Karabach. Armenia apeluje o pomoc do UE

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 16:26
W Armenii schroniło się już 100 417 uchodźców z Górskiego Karabachu - poinformowała w sobotę na konferencji prasowej Nazeli Bagdasarian, rzecznik premiera Armenii Nikola Paszyniana. Liczbę ludności ormiańskiej enklawy szacowano na 120 tysięcy. Armenia prosi o pomoc Unię Europejską.
Tysiące Ormian ucieka z Górskiego Karabachu
Tysiące Ormian ucieka z Górskiego KarabachuFoto: PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

O ponad 100 tysiącach uciekinierów z Karabachu informował również urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w piątek wieczorem.

Apel o pomoc do UE

Władze Włoch przekazały, że Armenia poprosiła Unię Europejską o pomoc w związku z napływem uchodźców. Erywań prosi o dostawy leków i tymczasowych schronień do zakwaterowania uciekinierów.

Armeński portal informacyjny News.am podał, że mieszkańcy Górskiego Karabachu w pośpiechu opuszczają domy, pozostawiając nieruchomości i majątek i mając niewiele czasu na zabranie rzeczy. Armenia złożyła skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) przeciwko Azerbejdżanowi, oskarżając Baku o łamanie praw Ormian w Górskim Karabachu.

Władze Azerbejdżanu zaapelowały w czwartek do Ormian, by nie opuszczali enklawy, lecz stali się "częścią wieloetnicznego społeczeństwa Azerbejdżanu"; MSZ w Baku oświadczyło, że opuszczenie enklawy jest osobistą decyzją mieszkańców i nie ma nic wspólnego z przymusową imigracją.

Azerbejdżan przeprowadził 19 września 24-godzinną ofensywę, po której siły separatystycznego Górskiego Karabachu złożyły broń. Władze nieuznawanej przez świat republiki, która przed 30 laty ogłosiła niepodległość, zapowiedziały rozwiązanie struktur quasi-państwa od 1 stycznia 2024 r.

Zobacz także w tvp.info: Ponad połowa ludności Górskiego Karabachu uciekła do Armenii

Czytaj więcej:

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także