Górski Karabach przestanie istnieć. Władze podały termin
Prezydent separatystycznego Górskiego Karabachu Samwel Szahramanian podpisał dekret o rozwiązaniu od 1 stycznia 2024 r. wszystkich struktur tego parapaństwa. Samozwańcza republika Górskiego Karabachu zakończy tego dnia swoje istnienie - podała agencja Reuters.
2023-09-28, 09:25
Górski Karabach, ormiańska enklawa na terytorium Azerbejdżanu, oderwała się od Baku i na początku lat 90. XX w. ogłosiła nieuznawaną przez świat niepodległość.
Decyzja o rozwiązaniu po 30 latach struktur Górskiego Karabachu następuje po ofensywie zbrojnej przeprowadzonej w zeszłym tygodniu przez Azerbejdżan, która zmusiła separatystów do złożenia broni. Z enklawy wyruszyły, w obawie przez prześladowaniami, dziesiątki tysięcy uchodźców, chroniąc się w Armenii.
Armenia apeluje o misję ONZ w Górskim Karabachu
- Społeczność międzynarodowa powinna dołożyć wszelkich starań, aby natychmiastowe rozmieszczenie misji ONZ w Górskim Karabachu miało na celu monitorowanie i ocenę praw człowieka oraz sytuacji humanitarnej i bezpieczeństwa w terenie - powiedział na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ minister spraw zagranicznych Armenii Ararat Mirzojan. Jego zdaniem w tym separatystycznym regionie wojska azerbejdżańskie dokonują czystek etnicznych.
- Niestety, to nie jest partner pokojowy, ale kraj, który otwarcie deklaruje, że "siła jest najlepsza" i który stale używa siły, aby zakłócać proces pokojowy - mówił szef armeńskiej dyplomacji i zaznaczył, że Azerbejdżan celowo wybrał termin Zgromadzenia Ogólnego ONZ na dokonanie interwencji militarnej w Górskim Karabachu.
REKLAMA
Zapewnienia Azerbejdżanu
Kilka godzin wcześniej na tym samym forum jego azerbejdżański odpowiednik Dżejhun Bajramow obiecał, że większość Ormian w Górskim Karabachu będzie traktowana jako "równi obywatele". - Chcę powtórzyć, że Azerbejdżan jest zdeterminowany, aby ponownie zintegrować ormiańskich mieszkańców regionu Karabach w Azerbejdżanie jako równych obywateli - mówił Bajramow.
- Konstytucja, ustawodawstwo krajowe Azerbejdżanu i podjęte przez nas zobowiązania międzynarodowe stanowią solidną podstawę do osiągnięcia tego celu - dodał. - Nadal wierzymy, że Azerbejdżan i Armenia mają historyczną szansę na ustanowienie dobrosąsiedzkich stosunków i pokojowe współistnienie obok siebie.
Zobacz również w i.pl: Wojna w Górskim Karabachu. Azerbejdżan w natarciu, a w Armenii boją się puczu
Wcześniej w sobotę Ormianie z Karabachu odbyli kolejną rundę rozmów z urzędnikami azerbejdżańskimi w mieście Szusza, trzy dni po zawieszeniu broni, które nastąpiło po błyskawicznej 24-godzinnej ofensywie, w wyniku której Baku odzyskało kontrolę nad górzystym regionem.
REKLAMA
- "Konflikt demografii z geografią". Dr Górecki o sytuacji w Górskim Karabachu
- Wagnerowcy w Armenii? Premier: służby sprawdzają doniesienia mediów
- Żołnierze USA ćwiczą z armeńską armią. To kolejny cios dla Rosji
dn/PAP
REKLAMA