more_horiz
Wiadomości

Niemcy nie radzą sobie z migracją. Lider CDU chce szukać rozwiązania problemu z Scholzem

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 19:25
Lider opozycyjnej chadeckiej partii CDU Friedrich Merz wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do wspólnego poszukiwania rozwiązań w sprawie polityki migracyjnej. Zaproponował pierwsze spotkanie zaraz po wyborach landowych w Bawarii i Hesji, które odbędą się 8 października - poinformował w sobotę portal Tagesschau.
Lider opozycyjnej CDU Merz proponuje kanclerzowi Scholzowi wspólne rozwiązanie problemu migracji
Lider opozycyjnej CDU Merz proponuje kanclerzowi Scholzowi wspólne rozwiązanie problemu migracjiFoto: Manoej Paateel/Shutterstock

W przemówieniu na krajowej konferencji partyjnej CDU w Magdeburgu, Merz zaproponował kanclerzowi, "aby spotkali się rano 9 października, z jego minister spraw wewnętrznych lub bez minister spraw wewnętrznych, żeby poszukać wspólnych rozwiązań w celu szybkiego rozwiązania tego problemu w Niemczech".

Niemcy nie radzą sobie z migracją

Olaf Scholz powiedział w sobotę w wywiadzie dla portalu RND, że liczba uchodźców przybywających do Niemiec "jest obecnie zbyt wysoka". Zwrócił uwagę, że "ponad 70 procent wszystkich uchodźców przybywających do Niemiec nie zostało wcześniej zarejestrowanych, mimo że prawie wszyscy z nich byli w innym kraju UE". Zdaniem kanclerza ta sytuacja musi się zmienić.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser ogłosiła, że granice z Polską i Czechami będą ściślej kontrolowane w celu zwalczania przemytu migrantów. Kontrole na granicy z Austrią zostały przedłużone wiosną - przypomniał portal.

Przez pierwsze osiem miesięcy tego roku niemiecka policja wykryła blisko 71 tys. nielegalnych wjazdów. Głównymi krajami pochodzenia migrantów są Syria, Afganistan, Turcja i Irak. W tym samym czasie o azyl w Niemczech wystąpiło ponad 204 tys. osób - to o 77 proc. więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.

Sprawdź również w i.pl: Nowy spot Prawa i Sprawiedliwości. "Ursula von der Leyen ogłosiła fatalny plan dla Europy"

Zobacz także w i.pl: Co kierowało Angelą Merkel, kiedy otwierała drzwi migrantom? Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: Jej działania były antyeuropejskie

Czytaj więcej:

Paweł Sałek: patrząc na zapisy traktatowe, przymusowa relokacja jest mówiąc wprost nielegalna

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także