more_horiz
Wiadomości

USA: nie będzie zawieszenia działalności rządu. Senat przyjął ustawę tymczasową

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 11:05
W USA nie dojdzie do zawieszenia działalności rządu. Senat przyjął w sobotę ustawę o tymczasowym 45-dniowym finansowaniu administracji. Dokument trafi do podpisu do prezydenta Joe Bidena.
Republikański przedstawiciel Minnesoty Tom Emmer (po prawej), spiker Izby Reprezentantów USA Kevin McCarthy (po lewej) i republikański przedstawiciel Nowego Jorku Elise Stefanik na konferencji prasowej po przyjęciu przez Izbę czterdziestopięciodniowego środka tymczasowego w celu finansowania rządu
Republikański przedstawiciel Minnesoty Tom Emmer (po prawej), spiker Izby Reprezentantów USA Kevin McCarthy (po lewej) i republikański przedstawiciel Nowego Jorku Elise Stefanik na konferencji prasowej po przyjęciu przez Izbę czterdziestopięciodniowego środka tymczasowego w celu finansowania rząduFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Senat USA przyjął ustawę o tymczasowym 45-dniowym finansowaniu agencji rządowych większością głosów 88 do 9.

Prowizorium na 45 dni zezwala na na finansowanie agencji rządowych. Chodzi m.in. o wydatki na pomoc w czasie klęsk żywiołowych. Amerykański prezydent Joe Biden z zadowoleniem przyjął decyzję Kongresu, co jego zdaniem zapobiegnie możliwemu kryzysowi.

Trump wzywał do usunięcia środków na pomoc dla Ukrainy

Zanim ustawę przyjął Senat, doszło do głosowania w Izbie Reprezentantów. Tam część Republikanów ze stronnictwa Donalda Trumpa, nie zgadzała się na przyjęcie aktu. Były prezydent wzywał do zmian w dokumencie - cięć, przekierowania funduszy na obronę granicy czy usunięcia środków na pomoc dla Ukrainy.

Zobacz na i.pl: Generał Milley podjął kroki w celu ochrony rodziny. Wszystko przez słowa Trumpa

Joe Biden w oświadczeniu stwierdził, że dzięki zgodzie Kongresu na prowizorium żołnierze nadal będą otrzymywać wynagrodzenie, nie dojdzie do opóźnień na lotniskach, a ludzie będą mieli dostęp do pomocy żywieniowej. Jego zdaniem amerykańskie wsparcie dla Ukrainy nie może zostać przerwane. Dodał, że dokument nie przewiduje żadnych nowych środków finansowych dla Kijowa.

Zobacz także na TVP Info: Wybory prezydenckie w USA. Kennedy znów w Białym Domu?

Czytaj także:

IAR/kg

Zobacz także

Zobacz także