more_horiz
Wiadomości

Premiera filmu o polskiej działaczce na Łotwie. Obraz będzie walczył o Oscara

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 13:12
Na Łotwie w sobotę na ekrany kin wszedł film zatytułowany "Moja wolność" poświęcony polskiej działaczce w tym kraju. Bohaterka obrazu Ita Kozakiewicz była założycielką Związku Polaków na Łotwie, jako parlamentarzystka głosowała za niepodległością Łotwy. Obraz został zgłoszony przez Łotwę do Oscara. O szczegółach z Wilna reporter Polskiego Radia Kamil Zalewski.
Ida Kozakiewicz, o której film pt. Moja wolność jest nominowany do Oscara
Ida Kozakiewicz, o której film pt. "Moja wolność" jest nominowany do OscaraFoto: Aivars Vegners; 1991, za https://www.lsm.lv/

Film moja wolność jest dramatem historycznym opowiadającym o jednej z najważniejszych postaci w czasach, gdy Łotwa dążyła do niepodległości.

Bezkompromisowo walczyła o wolność Łotwy

Tomasz Otocki, dziennikarz "Przeglądu Bałtyckiego" specjalizujący się w tematyce łotewskiej, zwraca uwagę, że dzięki swojej postawie Ita Kozakiewicz jest postacią, którą łączy do dziś Łotyszy i Polaków.

- Kojarzy się z Polską, kojarzy się z bezkompromisowością w walce o niepodległość Łotwy, ale też z szacunkiem do wszystkich społeczności żyjących na Łotwie - wyjaśnia Otocki.

Przypomina też, że Ita Kozakiewicz pochodziła z mieszanej rodziny - jej matka była Łotyszką, a ojciec Polakiem. Urodziła się w 1955 roku w Rydze. Była nie tylko działaczką Związku Polaków na Łotwie i jego pierwszą przewodniczącą, ale też posłanką do Rady Najwyższej Łotwy.

Posłuchaj
00:57 12580424_1.mp3 Na Łotwie w ten weekend na ekrany kin wszedł film zatytułowany "Moja wolność" poświęcony polskiej działaczce w tym kraju (IAR)

Jest ważną, ale nieco zapomnianą postacią

- 4 maja 1990 roku zagłosowała razem z Łotyszami za niepodległością. Jest ważną postacią, ale nieco zapomnianą - dodaje dziennikarz. Dopiero w ubiegłym roku w miejscowości Jekabpils stanął pierwszy na Łotwie pomnik Ity Kozakiewicz. Przed miesiącem w Rydze jedną z ulic nazwano jej imieniem. Ponadto od lat patronuje ona polskiej szkole, która działa w łotewskiej stolicy.

Ita Kozakiewicz jesienią 1990 roku utonęła w Morzu Tyrreńskim. Miała 35 lat. Spoczęła na cmentarzu św. Michała w Rydze. W 2001 roku została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.

Zobacz także na TVP Info: Oblali egzamin z języka. Co się teraz stanie z Rosjanami na Łotwie?

Czytaj także:

IAR/kg

Zobacz także

Zobacz także