more_horiz
Wiadomości

Niemieccy Żydzi obawiają się dużego poparcia dla partii AfD. " Jest w dużej mierze nacjonalistyczna, rasistowska"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 14:43
Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wyraził zaniepokojenie poparciem, jakie w sondażach deklarują ankietowani dla prawicowej partii AfD. Gdyby kiedykolwiek miała ona dojść do władzy "należałoby poważnie zastanowić się, czy życie żydowskie w Niemczech jest nadal możliwe" - oznajmił.
Niemieccy Żydzi obawiają się dużego poparcia dla partii AfD. Partie demokratyczne nie powinny z nią działać
Niemieccy Żydzi obawiają się dużego poparcia dla partii AfD. "Partie demokratyczne nie powinny z nią działać"Foto: Klaus-Dietmar Gabbert/dpa

W sondażach Alternatywa dla Niemiec (AfD) "osiąga wartości, których nigdy bym sobie nie wyobraził w moich koszmarach, i które dają mi poważne powody do niepokoju" - oświadczył Schuster w niedzielę w wywiadzie dla portalu Web.de News.

W odpowiedzi na pytanie, jak inne ugrupowania powinny radzić sobie z AfD powiedział: "Jestem zdania, że partie demokratyczne nie powinny współpracować z partią, która jest w dużej mierze nacjonalistyczna, rasistowska".

Czytaj także w TVP.Info: „Wsypali ich kumple z EPL”. W nowym spocie PiS pyta, dlaczego PO kłamie ws. migrantów

AfD osiąga obecnie od 21 do 23 procent

Przypomniał, że ocalała z Holokaustu przewodnicząca gminy żydowskiej w Monachium, Charlotte Knobloch, powiedziała w 2006 roku, że Żydzi w Niemczech w końcu rozpakowali swoje walizki. "W tamtym czasie zdanie to było absolutnie słuszne" - ocenił Schuster. Dziś niektórzy "już zaglądają na strych, aby sprawdzić, gdzie schowali swoją pustą walizkę, aby mieć ją znów pod ręką".

W ogólnokrajowych sondażach AfD osiąga obecnie od 21 do 23 procent. Daje jej to drugie miejsce po chadeckiej Unii CDU/CSU. W przyszłym roku odbędą się wybory landowe w Brandenburgii, Saksonii i Turyngii. W tych krajach związkowych AfD uzyskała ostatnio w sondażach poparcie ponad 30 proc. ankietowanych.

Czytaj też:

PAP/mn

Zobacz także

Zobacz także